Zabrana kretanja može da traje duže od tri nedelje 1Foto: BETAPHOTO/ MINISTARSTVO ODBRANE SRBIJE Goran Stankovic (arhiva)

Dopunske restriktivne mere koje je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio na konferenciji za medije juče su u formi naredbe Vlade Srbije objavljene u Službenom glasniku, čime su stupile na snagu.

U naredbi se ističe da se radi sprečavanja širenja zarazne bolesti Covid-19 zabranjuje kretanje na javnim mestima svim licima starijim od 65 godina u urbanim sredinama, dok je ta granica pomerena na 70 godina za ljude koji žive na selu. Naredbom je uveden i policijski čas koji svim licima zabranjuje napuštanje domova između osam uveče i pet ujutru.

Naredba predviđa izuzetak za zdravstvene radnike sa licencom, pripadnike MUP-a, Ministarstva odbrane, službi bezbednosti i Vojske Srbije, koji su na zadatku, kao i lica kojima MUP izda dozvolu za kretanje. Takođe, zabrana se neće odnositi na lica kojima je neodložno potrebna zdravstvena pomoć i najviše dve osobe sa kojima je u pratnji.

Vlada je u dokumentu kojim se uvodi policijski čas precizirala da će svako nepoštovanje ovih pravila biti sankcionisano po Krivičnom zakoniku. U pitanju je krivično delo Nepostupanje po zdravstvenim propisima za vreme epidemije.

„Ko za vreme epidemije kakve opasne zarazne bolesti ne postupa po propisima, odlukama ili naredbama kojima se određuju mere za njeno suzbijanje ili sprečavanje, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine“, navodi se u Krivičnom zakoniku. Uzgred, Ministarstvo pravde je u svojim preporukama sudovima i tužilaštvima u grupu predmeta po kojima treba da postupaju uvrstilo i one koji se odnose na ovo krivično delo.

Kako je za RTS precizirao ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović svakome koga policija zatekne posle 20 časova, biće pisana krivična prijava, potom ta osoba ide na kućnu adresu, a onda će biti vođeni krivični postupci.

Zabrana kretanja može da traje duže od tri nedelje 2

Prema mišljenju epidemiologa Zorana Radovanovića, ova restriktivna mera je opravdana i osmišljena kako bi se sprečio kolaps zdravstvenog sistema.

– Ideja sa uvođenjem zabrane napuštanja domova je da se udar epidemije koji sledi, razvuče na što duži vremenski period. Ukoliko bismo sedeli skrštenih ruku, narednih nedelja bi usledio visok uspon broja obolelih i naš zdravstveni sistem bi imao problema da izađe na kraj sa tolikim prilivom obolelih. Statistika kaže da polovina pacijenata koji su na respiratoru umre, a da oni kojima je potreban, a ne mogu do njega da stignu, umiru gotovo sigurno. Stoga je plan da se udar epidemije raširi, kako bi pacijenti mogli da dobiju kvalitetniju negu, ističe Radovanović.

Upitan o mogućem trajanju restrikcija u slobodi kretanja, Radovanović ističe da je to teško prognozirati, ali da bi to svakako moralo da bude duže od dve, tri nedelje.

– Nekoliko nedelja ne bi bilo dovoljno da se postigne željeni efekat. Procene su da je potrebno najmanje šest nedelja kako bi se udar razvukao. Moguće je da, sa dolaskom toplijih dana, dođe do pada broja obolelih, pa i relaksiranja ovih mera. Isto tako, moguće je i da se, ukoliko broj obolelih ponovo počne da raste, ponovo i uvedu ove mere, tvrdi Radovanović.

Ono čega se pribojava tokom trajanja zabrane napuštanja objekta je, kako navodi, opasnost od političke zloupotrebe situacije.

– Već su se, ako je verovati medijskim izveštajima, pojavili aktivisti Srpske napredne stranke, koji nude pomoć penzionerima. Verujem da će to ubuduće činiti nešto suptilnije i da neće nositi stranačka obeležja, ali skoro sam siguran da će se sa tom praksom nastaviti, navodi Radovanović.

Crne prognoze

Na pitanje da li je u ovom trenutku moguće prognozirati koliko će biti broj obolelih u Srbiji, Radovanović napominje da su takvi zaključci nepouzdani. Ipak, kako navodi, prognoze do kojih su došli u SAD i Velikoj Britaniji, dosta su crne. „Ukoliko bi se objavljene prognoze primenile na zemlju veličine Srbije, onda se bojim da dolazimo do četvorocifrenog broja preminulih“, kaže Radovanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari