Zabranjena dežurstva učenika u školama 1Foto: Danas/Željko Bošnjaković

Ministarstvo prosvete upozorilo je direktore škola da organizovanje dežurstava učenika u školama nije dozvoljeno propisima koju uređuju tu oblast.

U dopisu direktorima u koji je Danas imao uvid, iz Ministarstva podsećaju da škola donosi opšti akt o zaštiti i bezbednosti dece i učenika i sprovodi mere propisane navedenim aktom kojima se osiguravaju uslovi za bezbedan boravak dece i učenika u ustanovi i tokom svih aktivnosti koje organizuje.

Osnov za to je uputstvo za izradu pomenutog akta koje je propisao ministar.

Iz Ministarstva ističu da su u uputstvu takstativno navedene preventivne mere zaštite i bezbednosti u vezi sa organizacijom rada, među kojima je kao prva mera propisano da ustanova utvrđuje raspored dežurstva zaposlenih.

„Budući da se svim utvrđenim merama prvenstveno obezbeđuje zaštita i bezbednost učenika, kao maloletnih lica, ukazujemo da uputstvom nije propisana obaveza učenika da učestvuju u sprovođenju mera koje treba upravo njih da zaštite. Stoga Ministarstvo ovim uputstvom i nije, kao jednu od mera, predvidelo obavezu škole da organizuje, odnosno sačini raspored dežurstva, kao ni obavezu učenika da dežuraju. Kako je znatan broj roditelja učenika, kao i Zaštitnik građana ukazao na činjenicu da određeni broj škola i dalje organizuje dežurstva učenika, te imajući u vidu propise kojima se uređuje bezbednost učenika u školi, dužni smo da vas još jednom podsetimo da organizovanje dežurstava učenika nije u skladu sa navedenim propisima“, navodi se u dopisu školama.

Iz Ministarstva podsećaju da je odredbama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja uređeno pitanje odgovornosti i da su propisane sankcije za odgovorne ukoliko se ove mere ne primenjuju.

„Ukazujemo i na odredbu kojom je propisano da nesprovođenje mera bezbednosti dece, učenika i zaposlenih, predstavlja težu povredu radne obaveze zaposlenog u ustanovi, za koju se izriče novčana kazna ili udaljenje sa rada u trajanju do tri meseca, a mera prestanka radnog odnosa ukoliko je povreda učinjena svesnim nehatom, namerno ili u cilju pribavljanja sebi ili drugome protivpravne imovinske koristi. Imajući u vidu sve izneto, potrebno je da sve ustanove imaju opšte akte škole usklađene sa navedenim odredbama zakona, uputstva i drugih važećih propisa, kojima neće biti predviđena mogućnost organizovanja dežurstva učenika u školi“, ističe se u dopisu.

Iz Ministarstva su poručili da škola o merama bezbednosti treba da upozna, najpre učenike, kao i njihove roditelje, odnosno druge zakonske zastupnike, kao i da informacije o tome oglase na najtransparentniji način, kako bi svi neposredni i posredni učesnici u sistemu obrazovanja i vaspitanja, kao i druga zainteresovana lica o tome bili obavešteni.

Pitanje da li đaci treba da dežuraju na ulazu u školu otvoreno je nakon pucnjave u OŠ „Vladislav Ribnikar“, gde su se na meti učenika K. K. koji je ubio ukupno devet đaka, najpre našle devojčice koje su tog dana bile dežurne i školski čuvar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari