Lider najveće makedonske opozicione stranke Socijaldemokratskog saveza Makedonije nastavlja svoje aktivnosti na pridobijanju, kako međunarodne javnosti tako i albanskog političkog tela za obaranje vlade makedonskog premijera Nikole Gruevskog.
Zaev već mesecima odlaže najavljeno objavljivanje navodne istine o aferi „Monstrum“, u kojoj je sedam Albanaca osuđeno na 146 godina zatvora zbog ubistva pet Makedonaca na Smiljkovskom jezeru 2012, što je svojevremeno izazvalo velike albanske proteste u Skoplju. Sada je Zaev u intervjuu Cajtu objasnio da objavljivanje informacija o tom delikatnom slučaju odlaže jer „brinem da jedan deo Albanaca ne postane nasilan, kad se to obznani. Moglo bi da bude mrtvih. Zato sad vodimo intenzivne razgovore sa albanskom zajednicom, kako bismo videli, kako da takvu reakciju izbegnemo“.
Zaev izgleda veruje da niko u Makedoniji ne govori nemački, pa je tu navodnu istinu o kojoj makedonska opozicija insinuira već duže vreme, otkrio novinarima Cajta, ali bez iznošenja dokaza.
„Slučaj je veoma, veoma osetljiv. Ubistva su se dogodila za Uskrs. To je veoma simbolično. Sedam Albanaca je zato osuđeno. Optužba je glasila: ubistvo iz terorističkih motiva. Prema informacijama koje mi imamo u rukama, ti građani nisu krivi. Oni sede nepravedno u zatvoru“, rekao je Zaev. Ali iako tvrdi da istinu čuva jer „moramo veoma odgovorno da postupamo sa istinom“, Zaev napominje da je veoma aktivan na društvenim mrežama i da tamo stalno čita reakcije ljudi koji, povodom informacije za koju on tvrdi da je odgovorno čuva, pišu: „Idemo u zatvor da oslobodimo nevine. I onda idemo direktno u kabinet premijera da ga uhapsimo. Može doći do problema“, kaže Zaev za Cajt.
Da je, ali povodom optužbi veterana OVK zbog događaja u Kumanovu, do bezbednosnih problema već došlo za ključne albanske političare u Makedoniji – Alija Ahmetija i Menduha Tačija – nisu hteli ni da potvrde ni da demantuju u vladajućoj Ahmetijevoj Demokratskoj uniji za integraciju i opozicionoj Tačijevoj Demokratskoj partiji Albanaca. Međutim, mediji na makedonskom tvrde da je Ahmeti ne samo da pojačao lično obezbeđenje nego je zatražio i policijsku zaštitu, a Tači sem svega toga, odnedavno nosi i pancir, tvrdi list Dnevnik. Kako je Danas već pisao, veterani OVK iz Prištine, preko prištinskih medija, Ahmetija optužuju za izdaju, a od Tačija traže da položi račune.
Istovremeno traje javni proces približavanja dve ključne albanske stranke u Makedoniji. Ahmeti je pozdravio javnu ponudu Tačija za međusobnu koordinaciju u rešavanju aktuelne makedonske političke krize. Ta ponuda glasi ovako: „Ako moramo da podelimo odgovornost, moramo da podelimo i interes. Ako on želi da ga podržim ovog puta i da mu ne budem konkurencija, moramo da razgovaramo zajedno koji su interesi partije koju ja vodim. Ako on želi albansku saradnju, treba da bude svestan da ta saradnja mora imati cenu za Makedonce“, rekao je Menduh Tači.
Ahmeti i Tači su „u odnosu na mogućnost formiranja nove vlade bliži stavovima VMRO-DPMNE koja kaže: široka koalicija svih parlamentarnih stranaka na čelu sa Gruevskim“, kaže za Danas Albert Musliju, predsednik Agencije za demokratsku integraciju iz Gostivara. Dve albanske vanparlamentarne stranke – gradonačelnika Gostivara Rufi Osmanija i gradonačelnika Struge Zijedina Sele – takođe se međusobno približavaju u oštroj opoziciji prema ovom parlamentarnom bloku. Sela, koji se predstavlja za reformatora DPA, neki dan je raskinuo opštinsku koaliciju sa VMRO-DPMNE zbog neslaganja oko slanja pomoći Kumanovu.
Gruevski odustao od Turskog toka?
Makedonski premijer Nikola Gruevski izjavio je za portal Press 24 da bi Makedonija mogla da učestvuje u projektu gasovoda „Turski tok“ samo ako bi se o tome prethodno dogovorili Brisel i Moskva. „Mi smo država koja za cilj ima evroatlantsko članstvo, i u donošenju odluka koje imaju strateško značenje rukovodićemo se tim ciljem“, rekao je Gruevski. On je rekao da Makedonija planira da dobije tečni gas iz luke Afin, da se priključi gasovodu TAP iz Azerbejdžana, a preko Grčke, a takođe da gas dobije i preko poveznice sa Bugarskom sa gasovoda koji prolazi kroz Rumuniju i Tursku, o čemu su već postignuti principijelni dogovori sa Bugarskom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.