Zagađen vazduh u Valjevu: Stanovnici zabrinuti zbog posledica dima sa deponije 1Ilustracija foto (BETAPHOTO/EV)

Požar na gradskoj deponiji u Valjevu je lokalizovan, ali građane i dalje brine kakve su posledice po zdravlje izazvane zagađenjem vazduha u poslednja dva dana, dok je deponija gorela.

Iako je vazduh u Valjevu inače zagađen, oblak dima sa upaljene deponije širio se iznad grada, prenosi N1.

Meštanin Ognjen Lečić je opisao situaciju sinoć kao „katastrofalnu“, dodajući da u jednom trenutku nije mogao da vidi od dima.

Prema zvaničnim podacima Svetske zdravstvene organizacije, sagorevanje otpada oslobađa najtoksičnija i najopasnija isparenja za ljudsko zdravlje, koja mogu imati ozbiljne posledice, uključujući i razvoj kancerogenih oboljenja. Stručnjaci naglašavaju da dugoročna izloženost ovakvim gasovima može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.

Ekološko udruženje „iRevolucija“ upozorava na opasnosti. Vladimir Radosavljević iz ovog udruženja ističe da izlaganje toksičnim isparenjima može dovesti do ozbiljnih posledica, pa čak i do oboljenja poput raka. „Ako ste 24 sata prisutni pored požara, posledice uvek ostaju“, rekao je Radosavljević.

Zabrinuti građani Valjeva navode da nisu dobili zvanične informacije o štetnosti vazduha tokom požara. Stručna upozorenja o tome kako se zaštititi od toksičnih isparenja stigla su prekasno. Gradonačelnik Valjeva je u petak veče saopštio da je požar lokalizovan i da „nema mesta panici“, dok je Zavod za javno zdravlje u isto vreme izdao preporuke o zaštiti.

„Niko nije došao da pita ni kako se osećamo, a sami vidimo šta se dešava“, navodi meštanka Ljubica Pajević. Stanovnici su se požalili da su jedinu pomoć pružili policajci koji su im savetovali da ostanu u kućama i zatvore prozore.

Zdravstveni radnici se nisu oglašavali povodom štetnih gasova koje Valjevci svakodnevno udišu, što je izazvalo dodatnu zabrinutost među građanima. Dragana Lečić ističe da „svi ćute“ i da je veoma teško živeti u takvim uslovima.

Meštani koji žive u blizini deponije, naročito oni sa decom, tvrde da ih bolest ne zaobilazi, a ni mlade. „Deca se rađaju i beže odavde. Četvoro mojih unučadi imalo je astmu, morali su da inhaliraju“, navodi Živana Pavlović. Ognjen Lečić takođe pominje da ima astmu i da često mora da koristi pumpicu.

Građani očekuju pomoć i od grada i od države, ali i solidarnost sugrađana čiji otpad takođe završava na ovoj deponiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari