Nedavna mjerenja su pokazala da je vazduh u Pljevljima i dalje zagađen, čemu najviše doprinosi lokalni rudnik. Ništa bolje nije stanje ni sa rijekama, ali u utorak su pljevaljski aktivisti organizovali akciju čišćenja Ćehotine. NVO „Da zaživi selo“, Dobrovoljno vatrogasno društvo „Ljubišnja“, Ferijalno kulturni centar Crne Gore, SRK „Lipljen“ i SRK „Bistro“, u saradnji sa JP Čistoća, organizovali su čišćenje rijeke Ćehotine pet kilometara nizvodno od grada, gdje se usled prepreke od stabla u rijeci, nagomilala velika količina flaša i drugog plastičnog otpada.
– Akcija je bila izvanredna i dobro organizovana, što pokazuje zajednički interes Pljevljaka za očuvanje životne sredine i hvatanje u koštac sa ozbiljnim i specifičnim ekološkim problemima. Za 24 časa pet organizacija se lako dogovorilo i stupilo u akciju što je rezultiralo čišćenjem jedinstvenog ekološkog problema u Crnoj Gori i u regionu, rekao je Pavle Čolović, ispred Ferijalnog kulturnog centra Crne Gore. „Očigledno je bacanje čvrstog plastičnog otpada u rijeku Ćehotinu, posledica nedostatka ekološke svijesti meštana. Poznato je da je jednoj plastičnoj boci potrebno 100 do 1000 godina da bude razložena, a njeno prisustvo vidno narušava harmoniju ekosistema. Ipak ono što zabrinjava jeste sve veći stepen izloženosti živih organizama, uključujući i čoveka smeštenog na samom vrhu lanca ishrane, različitim štetnim toksičnim agensima, sve više prisutnim u zemljištu, vazduhu i vodi“, istakla je Tijana Pejatović, diplomirani biolog i volonter iz NVO „Da zaživi selo“. Učesnici akcije su izjavili da su složni u želji da promijene ekološku svijest kod sugrađana, a ne samo da rade na uklanjanju ružnih slika iz okruženja.
Povodom sve češćih ekoloških ekscesa koji se događaju u Pljevljima, OO Socijalističke narodne partije izdao je saopštenje za javnost, kojim upozorava nadležne državne organe i Elektroprivredu Crne Gore da je trajno alarmantno stanje životne sredine u pljevaljskoj opštini ovih dana postalo nepodnošljivo. „Krajnje neodgovorno ponašanje EPCG po pitanju odlaganja pepela iz Termoelektrane „Pljevlja“ na deponiji „Maljevac“ i nespremnost državnih organa da ispoštuju zakone i da zabrane dalje odlaganje opasnog otpada na pomenutu deponiju, izložilo je građane otvorenoj opasnosti po zdravlje. Ovim su Pljevljacima do krajnjih granica ugrožena osnovna ljudska prava garantovana Ustavom Crne Gore i brojnim međunarodnim konvencijama“, saopštava lokalni SNP.
Izvještaji o stepenu zagađenosti vazduha u Pljevljima objavljuju se u vidu mjesečnog biltena, a ne svakodnevno kako bi građani bili pravovremeno obaviješteni o tome kakav vazduh udišu, primećuje SNP. Ova stranka navodi da su sa mjesec dana zakašnjenja građani Pljevalja saznali da je u decembru 2013. godine, zagađenje vazduha svakodnevno bilo iznad maksimalno dozvoljene granice i da je tokom januara ove godine koncentracija štetnih i opasnih materija u vazduhu samo četiri dana bila u okviru dozvoljene granice! Ostalih dana bila je i do osam puta viša od dozvoljenog maksimuma. OO SNP Pljevlja poziva Vladu da preduzme sve neophodno, jer je očigledno da ona već decenijama izbjegava da riješi navedene probleme i da Pljevljacima obezbijedi elementarne uslove za normalan život i rad, i ispoštuje odredbe iz člana 23. Ustava Crne Gore kojim se garantuje pravo na zdravu životnu sredinu.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.