Od prošlog petka, uz odobrenje Opštinskog veća, u Prijepolju će građani, priključeni na mrežu daljinskog grejanja, za ovu uslugu plaćati po 167,17 dinara po kvadratnom metru. Za škole i obdaništa cena zagrevanja učionica i drugih prostorija u kojima borave đaci i predškolci je 496,49 dinara, dok će ostali korisnici, u slučaju Prijepolja to su najčešće prodavnice i ugostiteljski objekti, morati da plate po 529,92 dinara za kvadratni metar toplog, svog ili iznajmljenog, radnog prostora.

Odluka Opštinskog veća je i da grejni dan traje 15 sati, od šest do 21 čas. U ovom gradu nije „zaživela“ mogućnost plaćana usluga grejanja tokom cele godine, već samo za zimski period,od polovine oktobra do 15. aprila. Zbog toga, kako ističu u Javnom komunalnom preduzeću „Lim“, koje je nekoliko poslednjih godina iz svog posla bilo „istisnulo“ uslugu grejanja, da bi se sada na neposredni uticaj i pritisak lokalnih vlasti, iako nevoljno, ponovo latilo uglja i mazuta, na prvi pogled izgleda da se građani Prijepolja veoma skupo greju. Nije pomoglo ni to što su njihovi predstavnici na pretposlednjoj sednici SO, prilikom razmatranja i odlučivanja o ovom pitanju, jasno rekli odbornicima da oni nisu spremni da u ovom trenutku prihvate i ovaj posao, već su komunalci gotovo naterani da preuzmu grejanje od doskorašnjeg davaoca ovih usluga, „Grafit projekta“ iz Nove Varoši. Kada je ovo preduzeće polovinom avgusta izlazilo iz ovog posla, korisnici grejanja su mu dugovali 13 miliona dinara, od čega stanari 7,8 miliona dinara, škole i obdaništa 2,2, a preduzetnici i tgovci tri miliona dinara.

U Prijepolju se greje relativno malo stambenog i radnog prostora, ukupno oko 37.560 kvadratnih metara. Škole i obdaništa imaju površinu od 4.300 kvadratnih metara učionica i sala koje se zagrevaju centralnim grejanjem, a trgovački i ugostiteljski objekti svega 3.100 kvadratnih metara. „Utvrđena cena je nešto što smo najoptimalnije mogli sada postići uzimajući u obzir stanje gradskih kotlarnica i jedan deo toplovoda kao i tešku materijalnu situaciju naših građana koji stanuju u zgradama u kojima nema drugih mogućnosti, jer su neke izgrađene kao, na primer, stambeni blokovi na Stadionu, bez odžaka“, kaže za Sandžak Danas Emir Hašimbegović, direktor JKP „Lim“ u Prijepolju i obećava puno angažovanje radne jedinice koja se bavi ovim poslovima, ali takođe, očekuje i finansijsku podršku iz opštinskog budžeta za nabavku energenata koja će kasnije biti vraćena, kada počnu pristizati uplate od korisnika grejanja. Gotovo svim ranijim, a i aktuelnim vlastima u Prijepolju veliki broj građana koji sami brinu o svom grejanju i koji pare za ogrev moraju da obezbede unapred, zamera se što se, uz škole i vrtiće, sredstva poreskih korisnika prelivaju i jednom, manjem broju privilegovanih stanara u zgradama „Stadion“, „Opanak“, „Apoteka“, „Centrala“ i „Podvaroš“, a delom i privatnom i društvenom sektoru. 

Skuplja i voda

Uz odobreno povećanje cene grejanja Opštinsko veće u Prijepolju dalo je saglasnost i na veće cene vode i iznošenja smeća za šest odsto u odnosu na postojeće. Sa dosadašnjih 17,93 dinara po kubnom metru nova cena za domaćinstva je „podignuta“ na 19,01 dinar. Škole i obdaništa voda će od sada koštati 28,50 dinara po kubnom metru, a ostale kategorije potrošača, 97,07 dinara. Za isti procenat odobreno je povećanje i usluge iznošena smeća, koja za kategoriju domaćinstva iznosi 2,72 dinara po kubnom metru, vaspitno obrazovne ustanove 4,30, a privredu 14,61 dinar.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari