Belorusija je optužila Rusiju da je posegla za „neprihvatljivim“ pritiskom u pregovorima o ceni nafte, uz ukazivanje da takvi zahtevi Moskve podrivaju stvaranje bliže ekonomske integracije dveju susednih država.
Ruski energetski zvaničnici su, istovremeno, objavili da spor oko cena sa Minskom neće uticati na ruski izvoz nafte za Zapad kroz beloruski naftovod. Rusija je glavni saveznik Belorusije, ali su odnosi dveju bivših sovjetskih država sve zategnutiji zbog otvorenih finansijskih pitanja.
Vlada Belorusije saopštila je da dve zemlje nisu uspele da se dogovore o uslovima ruskog izvoza nafte i da je zahtev Moskve da Belorusija plati više za naftu iz Rusije u suprotnosti sa nedavno zaključenim sporazumom o carinskoj uniji. Minsk smatra da je Rusija tokom pregovora izvršila „pritisak bez presedana“ na belorusku delegaciju, što je „potpuno neprihvatljivo“. Rusija je ranije govorila da je spremna da bez naplate dažbina snabdeva Belorusiju naftom za domaće potrebe, ali da to ne važi za naftu koju Belorusija prerađuje za izvoz na Zapad.
Belorusija kupuje oko 20 miliona tona ruske nafte godišnje, ali od toga troši samo četvrtinu. Ostatak prerađuje i izvozi na Zapad, što čini više od trećine izvoznih prihoda zemlje. Beloruski stručnjaci računaju da bi ruske takse koštale Belorusiju oko pet milijardi dolara ove godine, ili više od 10 odsto bruto domaćeg proizvoda zemlje. Beloruska privreda sovjetskog tipa veoma zavisi od ruske nafte i gasa koje dobija po nižoj ceni u odnosu na druge bivše sovjetske države. Januara 2007. godine, Rusija je na kratko prekinula izvoz u EU kroz beloruski naftovod tokom tadašnje prepirke oko cena sa Minskom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.