Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, kao kolektivni šef države, trebalo bi da zasniva svoje stavove na principima konsenzusa, u skladu sa Ustavom BiH. Stavovi izneseni u pismu Željka Komšića nisu stavovi Predsjedništva BiH nego njegovi lični stavovi kao člana Predsjedništva – izjavio je za Danas Mile Dmičić, profesor Ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Banjaluci.

Komentarišući zahtjeve u Komšićevom pismu upućenom predsjedniku parlamenta i predsjedniku Vlade Kraljevine Švedske da onemogući pomilovanje bivše predsjednice Republike Srpske Biljane Plavšić, Dmičić je rekao da oni nisu u skladu sa Ustavom BiH. Dmičić kaže da je puštanje na prijevremenu slobodu regulisano aktima Haškog tribunala i države u kojoj je osuđeno lice upućeno na izdržavanje kazne, što je u ovom slučaju Švedska.

– Postoji zakonsko pravo da Biljana Plavšić traži prijevremeno puštanje na slobodu i na vlastima Švedske je da odluče o tome u skladu sa svojim zakonima. Državni i politički predstavnici moraju se uzdržati od miješanja u rad pravosudnih organa jer se to može smatrati pritiskom ili miješanjem u zakonski postupak, pojasnio je Dmičić podsjećajući da se bivša predsjednica RS dobrovoljno predala, pristupila Sudu, priznala krivicu i prihvatila izrečenu presudu.

Profesor Ustavnog prava iz Banjaluke objašnjava da je institut pomilovanja, kao akt milosti, prisutan u komparativnom pravu i u pravnoj tradiciji većine zemalja te da je to isključivo prerogativ šefa države koji ne podliježe „bilo kakvim ograničenjima ni pritiscima“.

Odbačen zahtev porodica srebreničkih žrtava

Hag – Holandski sud odbacio je juče zahtev rođaka žrtava genocida u Srebrenici da holandska država prizna odgovornost za genocid počinjen u toj bosanskoj enklavi u julu 1995. godine i isplati im odštetu za smrt bližnjih. „Holandska država ne može da bude smatrana odgovornom za delovanje 'Dačbata'“, holandskih „plavih šlemova“, izjavio je sudija Hans Hofijus. Na saslušanju 16. juna, tuzioci su optužili holandske vojnike koji su bili zaduženi za zaštitu srebreničke enklave, da su predali muslimanske izbeglice snagama bosanskih Srba i tako prekršili nekoliko nacionalnih zakona i međunarodnih sporazuma. Sud je odlučio da troškovi procedure idu na teret tužilaca.



(Beta – AFP – Rojters)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari