Zahvaljujući hipnozi "ostao" na Severnom polu 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Zašto je jedan čovek izjavio da je razočaran što su ga lekari ponovo oživeli, ali i kako je jedna žena otišla u bioskop i među glumcima prepoznala svog odbeglog muža, saznajemo iz listova Vreme i Pravda od pre 80 godina.

Zahvaljujući hipnozi "ostao" na Severnom polu 2Hipnotizer Henri Džons doživeo je “ovih dana” veliku bruku u Irvingtonu, prenosi list Vreme.

Na jednom do svojih “daleko poznatih” predstava, Džons je pozvao jednog gospodina iz publike da bi nad njim izvršio hipnozu. Hipnotizer je, najpre, upitao svoju “žrtvu” gde želi da putuje. Kada se on odlučio za Severni pol, Džons je stvarno uspeo da ga ubedi da se nalazi negde u okolini Severnog pola, jer je čovek počeo da “cvokće i drhti od hladnoće kao da je stvarno užasno hladno”.

Kada se publika dovoljno zabavila, bilo je vreme da se hipnoza prekine. Međutim, tu nastaje problem: hipnotizer je uporno pokušavao, ali nije uspevao da čoveka izvede iz hipnoze. On je morao i javno da prizna da su ga “odjednom” napustile njegove hipnotišuće sposobnosti.

Hitno je pozvan lekar, koji “još uvek” nije uspeo da radoznalog čoveka vrati sa Severnog pola u Irvington.

Zahvaljujući hipnozi "ostao" na Severnom polu 3

Hipnotizer će uskoro odgovarati na sudu zbog teške telesne povrede.

S druge strane, u Londonu je “ovih dana” izvršena operacija nad Harijem Belmontom, gde je u toku operacije njegovo srce iznenada stalo. Lekari su odmah pristupili masaži srca i ubrizgavanju adrenalina, tako da je, posle tri minuta, njegovo srce ponovo proradilo.

Međutim, nakon što se Belmont “povratio u život”, njegov komentar o tom iskustvu, izazvao je pravu senzaciju.

“Probudio sam se iz narkoze u toku operacije i tada sam osetio jak bol, a odmah nakon toga sam izgubio svest. Tada je nastalo nešto neverovatno – potpuna sloboda. Osećao sam se tako srećno i zadovoljno da mi je jedina želja bila da ostanem zauvek u tom stanju”, objasnio je Belmont uzbuđeno.

On je izjavio da je razočaran što su ga lekari ponovo oživeli i prekinuli to divno stanje.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Zahvaljujući hipnozi "ostao" na Severnom polu 4Smrću Džejn Robothem otkrivena je tragedija njenog života, koja bi mogla da posluži kao materijal za filmsko platno, kako prenosi list Pravda.

Pre više od 40 godina ona se udala za jednog narednika, i kako je izgledalo, brak je bio idealan. Međutim, njen muž je “jednog dana” otputovao u svoju regimentu u Indiji i nakon čega mu se gubi svaki trag.

Vojne vlasti su mislile, najpre, da je on dezertirao, a „godinu dana kasnije“ proglasili su ga mrtvim.

Robothemova je nastavila svoj život, ali sve svoje slobodno vreme je posvetila traženju muža. Čitala je redovno sve nesreće i posećivala stalno mrtvačnicu policije, kao i engleske bolnice.

Zahvaljujući hipnozi "ostao" na Severnom polu 5“Posle 20 godina”, otišla je u bioskop da pogleda jedno novo filmsko ostvarenje. Tada se desilo nešto neočekivano – ona je među glumcima, koji su igrali manje uloge, prepoznala svog muža.

Čim je došla kući, napisala je pismo filmskoj kompaniji i policiji u Holivudu. Oni su joj poslali njegovu adresu, a ona mu se javila sa molbom da joj se vrati ili da je primi k sebi.

Ali, on nije bio oduševljen tom idejom i zamolio ju je da ga ostavi na miru. Posle “nekog vremena”, primila je i dokument o razvodu braka.

Nakon toga, Robothemova je, kako prenosi dopisnik, umrla od tuge.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari