Na kući, koja je nekada bila vlasništvo kaćkog Švabe Franca Šena, građani Kaća i Centar za razvoj Šajkaške postavili su spomen-ploču u znak zahvalnosti prema kaćkim Švabama, koji su u zloglasnoj Šajkaško-novosadskoj raciji zaštitili svoje komšije od surovog pogroma, planiranog od strane okupatorske vlasti.


Spomen-ploču je otkrila članica Gradskog veća za kulturu Milanka Brkić, koja je tom prilikom istakla da su izuzetno retki slični momenti u istoriji Drugog svetskog rata, budući da je moć totalitarnih političkih sistema bila toliko velika da je svaka ideja otpora prema nasilju i nehumanosti bila unapred osuđena na propast.

– Ipak, tog hladnog januara 1942. godine, grupa kaćkih Švaba uspela je da iskoristi svoj autoritet i spreči nestanak desetine srpskih porodica u Kaću. Važno je reći, na ovom mestu, da se najplodniji i najprožimajući uticaji između nemačkog i srpskog naroda zbio upravo u Šajkaškoj u 18. i 19. veku, izjavila je Milanka Brkić i dodala – Srbi su u komunističkoj Jugoslaviji pristali da zaborave zlo koje su im počinile komšije, ali mi danas, negujući kulturu pamćenja, želimo jasno da kažemo da Srbi pamte svoje dobročinitelje, i da pamtimo Dianu Budisavljević, Arčibalda Rajsa, Elizabet Ros i sve one koji su u bezumnom 20. veku spasavali srpske živote.

Mađarske okupatorske snage, u želji da izvrše promenu demografske ravnoteže u Šajkaškoj, u januaru 1942. godine, započele su organizovano ubijanje nedužnih civila u Žablju, Čurugu, Gospođincima, Šajkašu, Loku, Mošorinu, Vilovu, Gardinovcima, Titelu i Starom Bečeju. U momentu kada je vojska stigla i u Kać, grupa lokalnih Nemaca uspela je da iskoristi svoj autoritet i izdejstvuje zabranu sprovođenja racije u ovom mestu. Zahvaljujući tom potezu spaseni su životi više stotina ljudi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari