Zajedničko učešće u eksploataciji flotacijskih jalovišta koja su rezultat jednovekovnog rada borskog rudnika, tema su pregovora menadžmenta Rudarsko-topioničarskog basena Bor sa nekoliko firmi iz zapadne Evrope. Procenjuje se da se u četiri flotacijska jalovišta nalazi 600.000 tona bakra, 300 tona srebra i oko 70 tona zlata čija je bruto vrednost prema važećim cenama, kako to kažu odgovorni u Rudarsko- topioničarskom basenu Bor , oko pola milijarde dolara.
Kako Danas saznaje, spremnost da u podizanje savremenog postrojenja za eksploataciju bakra, srebra i zlata iz flotacijskog jalovišta ulože i do 50 miliona dolara do sada je javljanjem borskom kombinatu bakra iskazalo nekoliko poznatih svetskih kompanija. U menadžmentu RTB Bor navode da će sa svim zainteresovanim firmama razgovarati, a odluku s kojom će kopmpanijom krenuti u ovaj unosan posao, doneće u dogovoru sa nadležnim u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja.
Treba svakako reći da je eksploatacija flotacijskih jalovišta, odnosno dobijanje metala iz ove otpadne sirovine, daleko jeftinije od standardnog postupka rudarenja koje podrazumeva miniranje, otkopavanje, bušenje kojih u ovom slučaju nema. Što se tiče drugih flotacijskih jalovišta koja u sebi ne sadrže značajno učešće bakra i plemenitih metala, ona će biti rekultivisana i u te svrhe, kako navode u RTB Bor, biće uloženo oko 33 miliona dolara.Sredstva za ove namene obezbeđena su iz povoljnih kredita Svetske banke, a kroz ovaj petogodišnji projekat biće angažovano oko 300 radnika.
Inače, u borskom kombinatu bakra nastavljena je i eksploatacija topioničke šljake, otpadne sirovine dobijene topljenjem bakarnog koncentrata u Topionici RTB Bor. Procena je nadležnih da su rezerve topioničke šljake 11 miliona tona, a njenom eksploatacijom u narednom periodu biće dobijeno oko 60.000 tona bakra, 11 tona srebra i oko dve tone zlata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.