Predstavnici najvećeg proizvođača kamiona u Kini, koji u ovoj oblasti osvajaju i Evropu gde spadaju u tri najveća proizvođača, „Don Feng“ sa predstavnicima Agencije za privatizaciju i Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja u sredu i četvrtak boravili su u Priboju i razgovarali sa rukovodstvom FAP radi sagledavanja mogućnosti zajedničkog ulaganja u pribojsku fabriku.

„Don Feng“ zapošljava oko 300 hiljada radnika i godišnje proizvodi oko 1,2 miliona kamiona. Ova poseta najavljena je prilikom nedavnog boravka u Priboju potpredsednika Vlade Srbije i ministra ekonomije i regionalnog razvoja Mlađana Dinkića.

– Pokušali smo da odgovorimo na sva pitanja predstavnika kineskog proizvođača, obišli smo FAP-ove pogone preseraj, montažu, kao i livnicu u Prijepolju, da bi se na licu mesta ova šestočlana delegacija uverila u mogućnosti ovog pribojskog proizvođača i da na kraju vidimo kakva su njihova zapažanja i da li možemo očekivati saradnju, potvrdio je za Sandžak Danas savetnik u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Aleksandar Ljubić.

Ljubić je naglasio da Ministarstvo ekonomije u skladu sa strategijom koju ima, pokušava da za FAP nađe strateškog partnera. „Nije ovo jedini zainteresovani kupac pribojske fabrike. Ovog meseca smo u Beogradu razgovarali i sa potencijalnim kupcem iz Sirije, i mi ćemo u jednom vrlo kratkom roku pokušati da animiramo što veći broj ljudi. Jednostavno, ono što Ministarstvo ekonomije radi za FAP u smislu podsticajnih mera, programa staro za novo, kupovine na kredit uz kamatnu stopu od 4,5 odsto godišnje, kao i popust za građevinske firme od 20 odsto, sve je to u cilju da što pre nađemo strateškog partnera za FAP, što bi značilo ne samo oporavak Priboja već i regiona. Jer, ukoliko ova kineska kompanija dođe i investira u FAP, to je ne samo velika šansa za tu fabriku, nego i za sve proizvođače delova koji su do sada bili njihovi kooperanti“, rekao je Ljubić.

Predstavnike „Don Fenga“ interesovalo je kakva je prodaja FAP-ovih vozila ne samo u Srbiji nego i u zemljama u regionu, tehnološki proces proizvodnje u samoj fabrici koji delovi se rade u našoj zemlji a koji se uvoze. „Zadovoljni smo što postoji interesovanje jedne velike svetske firme za FAP. Pokušali smo da im odgovorimo na sva pitanja, a nakon svih dobijenih podataka kineski proizvođač će proceniti koji vid interesovanja ima za saradnju sa nama. Za FAP i drugi iskazuju interesovanje, ali ovaj kineski proizvođač ima tu prednost što radi u istoj delatnosti kao i mi“, smatra direktor pribojskog preduzeća mr. Mirko Stojović. On naglašava da je Vladin program subvencionisanja kupovine FAP-ovih kamiona naišao na pozitivan odjek kod kupaca i da se od početka oktobra javilo 65 kupaca za kupovinu oko 150 vozila.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari