Ljubomir Bradić, generalni sekretar Udruženja veterana Gvozdeni puk, u izjavi za medije otkrio je da je sa Ministarstvom pravde 15. januara ove godine postignut preliminaran dogovor da se ratne dnevnice isplate svim vojnim rezervistima koji su 1999. godine učestvovali u odbrani otadžbine.
Najverovatnije je da će iznos od 80.000 dinara biti jedinstven za sve i veteranima će biti isplaćen u nekoliko rata,po kako je dogovoreno, jasno utvrđenoj dinamici, zato što je reč o novcu za oko 100.000 rezervista, prenosi Zaječar Online.
Rezervisti iz Kuršumije od 2000. do 2008. pojedinačno su podnosili tužbe protiv države Srbije što su dnevnice bile predmet mnogih manipulacija jer su to pravo ostvarili i oni koji nisu učestvovali u ratu. Takva situacija je proizvela bunt i bila povod za veliki protest posle koga je Vlada Srbije 2008. godine ekspresno isplatila te dnevnice i to svim veteranima, ali samo za one iz sedam opština topličkog okruga.
Tek to je proizvelo opšte nezadovoljstvo u ostalim delovima Srbije, pa je pokrenut veliki broj sudskih postupaka, a diskriminacija dela rezervista je završila i pred Sudom za ljudska prava u Strazburu.
– Nismo ratovali za dnevnice i spremni smo da ih se odreknemo, ali samo kada pare vrate mamini i tatini sinovi koji su ih prvi naplatili. Tek kada to urade i ova „sirotinja“ će svoje ratne dnevnice pokloniti državi – zaključuje Bradić.
U Zaječaru preko 4000 veterana podnelo tužbe protiv države zbog diskriminacije po pitanju prava na ostvarivanje ratnih dnevnica
U Srbiji se trenutno vodi na hiljade procesa povodom zaključka Vlade Srbije iz januara 2008. godine, kojom su rezervistima sedam opština, koji su bili angažovani u vreme NATO bombardovanja 1999. godine, isplaćene ratne dnevnice.
Oko dve milijarde dinara uplaćeno je te godine u šest mesečnih rata na račune opština Kuršumlija, Blace, Bojnik, Lebane, Žitorađa, Doljevac i Prokuplje, dok su rezervisti iz drugih opština izostavljeni.
Veterani iz pomenutih sedam opština su 2008. godine dobili u proseku po oko 200.000 dinara, kao “socijalnu pomoć nerazvijenom području”, ali su doznake naslovljene kao ratne dnevnice.
Poslednjih meseci, ove presude potvrđuje i Apelacioni sud, što ukazuje da je sa pravne strane ovde situacija jasna: ovdašnji rezervisti su bili diskriminisani u odnosu na njihove kolege po oružju iz sedam opština Topličkog i Jablaničkog okruga.
I u Višem sudu u Zaječaru se vodio postupak samo radi utvrđivanja diskriminacije, odnosno: Da li je bilo diskriminatorskog postupanja prema ratnim rezervistima sa područja Zaječara koji su učestvovali u ratu 1999. godine?
Preko 4000 zaječarskih rezervista Višem sudu u našem gradu proteklih godina podnelo je tužbe protiv Republike Srbije i Ministarstva odbrane, i prema rečima Svetlane Miljković, portparola zaječarskog Višeg suda u velikom broju predmeta utvrđeno je da je diskiminacije bilo.
„U Zaječaru konkretno ima 4.301 predmet koji je zaveden, i u tim postupcima se traži da se utvrdi da je zaključkom Vlade Republike Srbije od 17.1.2008.godine kojim su dozvoljena sredstva za naplate novčane pomoći ratnim vojnim rezervistima sa prebivalištem na teritoriji sedam nerazvijenih opština: Kuršumlija, Blace, Bojnik, Lebane, Žitorađa, Doljevac i Prokuplje povređeno načelo jednakih prava i obaveza i samim tim i da je izvršena diskriminacija učesnika rata 1999. godine prema mestu prebivališta kao ratnih vojnih rezervista sa prebivalištem na teritoriji ostalih opština koje nisu obuhvaćene zaključkom Vlade.
Tako je u postupku pred Višim sudom, s obzirom da smo mi nadležni za diskriminaciju, utvrđujeno samo da li je bilo diskriminacije odnosno diskriminatorskog postupanja ili ne.
Ukoliko su se te lica javljala za naknadu štete odnosno za obeštećenje, tužbe su kasnije podnosili Osnovnom sudu u Zaječaru koji je nadležan da odlučuje o naknadi štete.
I Viši sud u Zaječaru je nadležan za naknadu materijalne i nematerijalne štete nastale povodom diskriminacije, a da li će o toj naknadi i odlučivati zavisi od postavljenog tužbenog zahteva tužilaca.
Tako da ukoliko tužioci nisu postavljali zahteve za naknadu štete u postupku koji se vodio pred Višim sudom, isti su mogli da podnesu tužbu Osnovnom sudu i u postupku pred tim sudom traže naknadu štete“, pojasnila je Miljković.
Zaječarski veterani se već godinama bore za svoja prava
Da niko od vojnika te 1999. godine nije Srbiju branio zbog para, ali da je sve zaboleo diskriminatorski odnos vlasti prema učesnicima rata, mišljenja su i zaječarski rezervisti, koji ističu da nije korektno to što su neki u pojedinim gradovima Srbije te dnevnice dobili, a većina nije.
Ukoliko linearno svim učesnicima rata država isplati jedinstvenu sumu biće ispravljena ogromna nepravda koja traje više od jedne decenije, smatra Dragoljub Nikolić, predsednik Gradskog odbora Saveza udruženja boraca Narodno-oslobodilačkih ratova u Zaječaru.
Što se zaječarskih rezervista tiše na hiljade njih bilo je prinuđeno da Višem sudu u Zaječaru, a kasnije i Osnovnom sudu podnosi individualne tužbe za naknadu materijalne štete, i tako plaća advokate i sudke takse po nekoliko puta, i državi ali i sebi stvara ogromne troškove.
Većina njih taj novac ni do danas nije uspela da naplati, a neki su dobijali i rešenja na 5000 dinara. To je sramno.
Bolje da je država još tada isplatila svima jedinstvenu sumu novca, kao što sada planira da učini, nego da čini ovakvu nepravdu“, istakao je Nikolić.
On je naveo i da je položaj veterana i ratnih vojnih invalida u državi jako loš, jer Zakon o borcima još uvek nije donet. A donošenjem jednog takvog akta svi učesnici ratova imali bi jasnu sliku svojih prava i obaveza koja se moraju ispoštovati.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.