Ujdurma oko zaključivanja ocena i obrt koji je vlast naterao u defanzivu 1Foto: Vesna Andrić/Danas

Ministarstvo prosvete od juče je u defanzivi, nakon što je danima optuživalo nastavnike da izvode decu na ulice, a maturante koji bojkotuju nastavu da su izmanipulisani.

Ujdurma oko zaključivanja ocena za kraj prvog polugodišta okončana je, bar privremeno, najnovijim dopisom Ministarstva da se to može prolongirati do početka drugog polugodišta, čime se nameće zaključak da ovo jeste mala pobeda reprezentativnih sindikata, koji su prethodno doneli odluku da njihovi članovi neće prisustvovati sednicama odeljenjskih i nastavničkih veća na kojima je trebalo utvrditi uspeh učenika za kraj prvog polugođa.

No, treba podsetiti da su sindikati pre samo dvadesetak dana (u toku štrajka koji i dalje traje), zauzeli suprotan stav, pravdajući ga zaštitom interesa učenika, što je izazvalo revolt članstva.

Obrt je nastao tek nakon što su maturanti u velikom broju srednjih škola odbili da pohađaju nastavu, solidarišući se na taj način sa studentima, koji traže odgovornost za pogibiju 15 osoba na Železničkoj stanici, kao i kažnjavanje pojedinaca koji su napadali akademce samo zbog toga što su petnaestominutim ćutanjem želeli da odaju poštu žrtvama tragedije u Novom Sadu.

Vlast, k’o vlast, navikla da ide đonom, krizu u školama rešila je na isti način kao i posle masovne pucnjave u OŠ” Vladislav Ribnikar”.

Da bi stišala nezadovoljne đake i osujetila štrajk nastavnika, odlučila je da ih sve pošalje na zimski raspust.

Ujdurma oko zaključivanja ocena i obrt koji je vlast naterao u defanzivu 2
Foto: J. Diković/Danas

Za dobar deo Srbije – prevremen, budući da je 23. decembar trebalo da bude poslednji radni dan samo za učenike iz vojvođanskih škola.

Usledile su oprečne poruke, s jedne strane Ministarstva, koje je prvobitno naložilo da đaci mogu da poprave ocene nakon zvaničnog završetka prvog polugodišta (?), dok je s druge strane premijer Miloš Vučević podviknuo da je država ta koja će da odredi kad je raspust i da nastavnici ne mogu u tom periodu da ocenjuju đake.

Posle najnovije odluke prosvetne vlasti nije jasno kada će učenici koji žele da poprave ocene ili nemaju dovoljan broj ocena da bi im se izvela zaključna to moći da urade.

Premijer je u pravu kada kaže da na raspustu nema ocenjivanja, i nastavnici su u pravu kada podsećaju na odredbe pravilnika o ocenjivanju da je ocena javna.

Ako se nasilni prekid polugodišta podvede pod član koji kaže da se zaključna ocena može izvesti bez propisanog broja ocena u slučaju kada su ugroženi zdravlje i bezbednost đaka (što jeste ministarkino obrazloženje za iznenadni raspust), onda se najnovija zamisao Ministarstva može realizovati. Đaci će imati šansu za popravljanje u drugom polugodištu.

Ali ovde je veći problem šta će se dešavati od 20. januara. Jer ako se situacija sa studentima do tada ne promeni, a vlast ne izađe u susret zahtevima sindikata za izjednačavanje plata, teško da će iko maturante uterati u školske klupe i odobrovoljiti neke nastavnike da im uskrate podršku.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari