Bivši radnici Robne kuće „Beograd“ u Bijelom Polju, njih 25, zatražili su od državnih i opštinskih organa da im pomognu u rješavanju statusa, jer su, kako kažu, prilikom prodaje preduzeća njihova radnička prava „uništena“.
Oni su se opštinskim i državnim organima obratili saopštenjem u kojem su iznijeli da se nakon prodaje preduzeća nalaze u veoma teškom materijalnom položaju, jer, pored toga što su ostali bez posla, oni nijesu poslati na Biro rada, a vlasnici preduzeća se ignorantski odnose prema njihovim pravima. Zbog toga oni postavljaju pitanje postoji li institucija koja donekle može da riješi njihov problem, jer se nalaze na ivici životne egzistencije.
– Loša privatizacija preduzeća dovela je radnike do najveće bijede i siromaštva, a niko ne postavlja pitanje kako žive naše porodice i na koji način treba problem da riješe određene institucije. Da ne dozvole da mi štrajkujemo, pritiskamo ih i na neki neprirodan način tražimo da se naši zahtijevi ispune. Zakon o radu za sve naše zahtjeve nam je dao garanciju, tako da i sudstvu tu ne treba mnogo posla. Tražimo da nam se hitno, u najkraćem mogućem roku, isplati neka novčana nadoknada, pa bilo sa vaše ili strane poslodavca ili, bolje rečeno, kupca, koji okreće glavu od naših zahtjeva, piše u saopštenju radnika Robne kuće. Oni su, takođe, naglasili da su se više puta obraćali nadležnim institucijama i da su „kulturno čekali da svako od njih, makar u pisanoj formi, odgovori, bilo pozitivno ili negativno“.
– Ali se, na žalost, niko još uvijek ne oglašava. Mi smo ne samo siromašni, već i bolesni. Mnogi od nas nemaju da kupe hljeb, a da ne pričamo o liječenju i drugim potrebama. Od svih zaposlenih u RK „Beograd“, nas 25 ne radi niti prima ikakvu novčanu nadoknadu, dok su ostali angažovani kod zakupaca u našoj zgradi, tako da je status nas 25 ugoržen i težak. Sva ova muka nas je natjerala da se još jednom obratimo svima i tražimo da nadležne institucije probleme riješe u korist radnika, ogorčeni su radnici.
Radnici traže da im se isplati ono što ih sljeduje, što je njihovo, zarađeno, a što im se po zakonu duguje. Takođe, oni naglašavaju da su starosne dobi od 45 do 55 godina i da teško mogu doći do novog posla. „Nadamo se da nećemo biti prisiljeni da otpočnemo štrajk, gdje ćemo morati da uključimo i našu djecu“, zaključuju bivši radnici Robne kuće.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.