U pojedinim opštinama nerazvijenog Jablaničkog okruga, zakup društvenog poljoprivrednog zemljišta, kojima su nekada gazdovali veliki poljoprivredni kombinati, postalo je najunosniji posao. Interesovanje je toliko veliko da su cene jednogodišnje zakupnine hektara obradivog zemljišta ponegde porasle sa 3.500 na gotovo neverovatnih 35.000 dinara.
U većini lokalnih samouprava zadovoljni su početkom rasprodaje društvenih imanja, jer će kase biti punije, a oranice obrađene. To se, pre svega, odnosi na nerazvijene opštine Lebane i Bojnik, koje raspolažu velikim poljoprivrednim površinama koje se godinama ukorovljene.
Malo je poznato da je na teritoriji leskovačke opštine više od 3.000 hektara prvoklasnog poljoprivrednog zemljišta, uglavnom u posedu nekadašnjeg DP Poljoprivreda, ali da je, za razliku od drugih sredina juga Srbije, ovde zakupljeno tek nekoliko desetina hektara. Jedan od razloga skromnog odziva je nedefinisan imovinsko-pravni status oranica koje su i dalje u formalnom posedu propalih poljoprivrednih kombinata. U nekim selima leskovačkog kraja seljaci su prošle godine sprečavali da se te oranice daju drugim u zakup, jer smatraju da pripadaju njima zato što su svojevremeno oduzete kada su stvarani društveni poljoprivredni kombinati.
Na prvoj licitaciji za izdavanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u bojničkom kraju, zainteresovani zakupci su preuzeli 370 hektara, a bilo je ponuđeno stotinak više. Uskoro će i te njive biti zakupljene, jer je interesovanje veliko, ali se očekuje rešavanje nekih formalno-pravnih nejasnoća. Pomenutim parcelama su, inače, gazdovali posustali kombinati Pusta Reka i Kosančić, nekadašnje uzdanice ovoga kraja.
Nedaleko od Leskovca, u ovom trenutku je zakorovljeno oko 800 hektara nekadašnjih plantažnih vinograda i tako će biti sve dok se ne razreše sporna pitanja između Navipa i lokalne samouprave. Deo društvenog poljoprivrednog zemljišta od 600 hektara godinama obrađuje Poljoprivredni kombinat Porečje iz Vučja, najuspešnija firma u agraru Jablaničkog okruga, koja bi početkom naredne godine trebalo da bude privatizovana.
Početkom proleća naredne godine, u Leskovcu se najavljuje licitacija oko 200 hektara uzurpiranog zemljišta, koje su seljaci zauzeli prema svojim potrebama i merilima pravde pošto smatraju da je to njihova dedovina i za sada su – pobednici!
Uzurpatori
U leskovačkoj opštini evidentirano je 110 uzurpatora poljoprivrednih imanja. Zbog toga se čini sve kako bi se uz pomoćMinistarstva poljoprivrede vansudskim poravnanjem namirile obaveze, odnosno naplatio bar deo zakupa i imanja vratila pravom vlasniku, odnosno ponudila u zakup po realnoj ceni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.