Na izborima za Senat, gornji dom francuske skupštine koju čini još i parlament, levica je u nedelju odnela pobedu, što je njena prva pobeda od uspostavljanja Pete republike, koju je uveo De Gol novim ustavom 1958. U novom sazivu Senata levica će imati 175 senatora, a desnica 173. Predsednik Senata biće prvi put socijalista, najverovatnije Žan-Pjer Bel.
Pobeda levice je rezultat njenog trijumfa na lokalnim izborima 2008. i 2010, kada je osvojila vlast u velikoj većini opština, čak i u seoskim koje po tradiciji glasaju za desnicu.
Za razliku od izbora za Parlament, na kojima glasaju građani, na izborima za Senat glasaju predstavnici lokalne vlasti: predsednici opština, odbornici, članovi saveta kantona i regija. Na nedeljnim izborima obnovljena je polovina članova Senata. Glasalo je 71.890 predstavnika lokalne vlasti iz 38 od 96 departmana evropske Francuske i iz svih šest prekomorskih.
Levica, koju čine Socijalistička partija (PS), Komunistička partija, Zeleni i ekstremna levica, sada pokušava da iskoristi pobedu u uveliko započetoj kampanji za predsedničke izbore koji će biti održani za sedam meseci i za izbore za Parlament, mesec dana kasnije.
Senat može samo da uspori donošenje novih zakona, jer senatori glasaju za zakonske predloge koje je u usvojio parlament, ali ako ih oni odbiju parlament može opet da se izjasni o njima i tada je njegova odluka konačna. Međutim uloga Senata je posebno značajna pri usvajanju ustavnih izmena, jer za njih glasaju poslanici parlamenta i senatori na zajedničkoj sednici. Da bi izmena Ustava bila usvojena potrebno je da za nju glasa tri petine poslanika i senatora.
Upravo sada desnica na vlasti želi, shodno avgustovskom predlogu Nemačke i Francuske, da unese u Ustav odredbu kojom bi se vladi zabranilo da donosi neuravnoteženi budžet. Većina predstavnika levice odbija taj predlog smatrajući ga nedovoljnom merom u sadašnjoj ekonomskoj krizi.
Sa druge strane većina građana (61 odsto) podržava tu meru. Desnica je pak podeljena. Deo traži da se ustavna odredba o budžetu donese na referendumu. Drugi deo smatra da je politički bolje da vlada izmenu pokuša da donese na zajedničkoj sednici Parlamenta i Senata i tako ili primora levicu da glasa shodno želji građana, a protiv svojih izjava, ili da ostane dosledna izjavama i odbije odredbu o obaveznoj uravnoteženosti budžeta i tako poljulja svoju poziciju pred predsedničke i izbore za Parlament.
Karla Bruni iz sujeverja nije govorila o trudnoći
London – Karla Bruni, supruga francuskog predsednika Nikole Sarkozija, u intervjuu koji je dala za Bi-Bi-Si navela je da je „sujeverje“ jedan od razloga što nikad nije zvanično govorila o svojoj trudnoći, a da je kod njenog supruga najviše privuklo njegovo poznavanje biljaka. Govoreći o svom suprugu ona je rekla da njega „interesuje mnogo stvari“ kao što su istorija, geografija i naravno politika, ali da ju je posebno osvojilo njegovo znanje botanike, koje je pokazao prilikom šetnje s njom u bašti Jelisejske palate. „Znao je sve latinske nazive, razne detalje o lalama i ružama. Rekla sam sebi, bože, moram se udati za ovog čoveka, on je predsednik, a još zna sve o cveću. To je neverovatno“, rekla je Bruni u intervjuu koji će danas u celosti biti emitovan na Bi-Bi-Siju, a čiji su delovi juče objavljeni. Beta
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.