Zapošljavanja odbornika i rođaka počela još u aprilu 1Foto: FoNet/ Marko Mišić

Predsednik Srbije i SNS-a Aleksandar Vučić izjavio je preksinoć da su „besmislene“ informacije da vlast u Nišu predvođena tom strankom zapošljava odbornike Skupštine grada koji pripadaju vladajućoj koaliciji, kao i njihove rođake, da bi obezbedila „sigurnu“ većinu pri glasanju za besplatno ustupanje niškog aerodroma državi.

Naš list je prethodno objavio tekst da Inicijativa „Ne damo niški aerodrom“ proverava takve informacije, koje su, inače, dobili „od pojedinaca iz gradskih institucija“.

– Koga kupujemo? Svoje odbornike? Gde je tu smisao i zašto bi kupovali glasove svojih odbornika? Mi u Nišu imamo deset, 20 odbornika više nego opozicija, imamo ubedljivu većinu. I prema istraživanjima, kada bi ovih dana bili izbori, oni ne bi imali ni približno ovaj broj odbornika koji sada imaju – kazao je Vučić i dodao da je o tome pisao Danas, koji, kako je naveo, „mali broj ljudi hoće da kupi“, što je inače njegova već uobičajena „ocena“ o ovom listu.

Prema nezvaničnim izvorima Danasa, prva zapošljavanja zarad „trgovine odborničkim glasovima“ navodno su počela u aprilu, kada je najavljivano da će biti održana sednica Skupštine grada na kojoj će se odlučivati o aerodromu. Jedini „slučaj“ koji je do sada javno potvrđen je zaposlenje odbornika SNS-a u Skupštini grada Uroša Radulovića, koji u Gradskoj toplani od 17. aprila radi na neodređeno vreme, a od 2016. je bio uposlen „na određeno“.

Bilo kakav uticaj na gradske odbornike u vezi sa odlučivanjem o aerodromu prethodno su negirali i pripadnici niške vladajuće koalicije.

Predsednik Skupštine grada Rade Rajković za naš list je ocenio da ta koalicija „ima vrlo stabilnu skupštinsku većinu, od više od 46 odbornika, u vezi sa bilo kojim pitanjem koje se nađe na dnevnom redu“. Skupština grada, inače, ima 61 odbornika.

U niškoj opoziciji do sada nisu iznosili konkretne podatke o zapošljavanjima „zbog aerodroma“, a mišljenja o tome da li ih i koliko ima podeljena su. Oni koji su uvereni da vlast pribegava ovakvoj „trgovini glasovima“ smatraju da to čini jer još uvek nema potrebnu skupštinsku većinu za izglasavanje odluke o poklanjanju aerodroma državi. Kao potvrdu za takvo stanovište navode činjenicu da je sednica Skupštine grada, koja je bila najavljena za 10. april, odložena, a nova još nije zakazana, iako je rok u kojem mora da se održi da bi se izbegla prinudna uprava u gradu, 23. jun, sve bliži.

Deo opozicije, pak, navodi da aktuelna niška vlast predvođena SNS-om partijski zapošljava „svoje“ ljude od samog početka, ali da u slučaju niškog aerodroma radije pribegava „batini“ nego „šargarepi“. Oni podsećaju da je bivša odbornica Jedinstvene Srbije Jelena Đorđević nedavno dobila otkaz u JKP Objedinjena naplata, nakon što je isključena iz te stranke, samo zato što je javno kazala da će glasati protiv poklanjanja aerodroma državi. Prema njihovim mišljenju, svojevrsno upozorenje svakom potencijalno „neposlušnom“ odborniku je i prekjučerašnje hapšenje zbog sumnje u korupciju zamenika predsednika niške Gradske opštine Palilula Nikole Božića, koji je i poverenik Opštinskog odbora SNS Palilula, kao i opštinskog većnika Milana Andrejića. Oni su uhapšeni zbog sumnje u proneveru oko 1,3 miliona dinara iz kase Opštine Palilula, koja se dogodila 2013. i 2014. godine.

– Nemamo pouzdane podatke za takvu tvrdnju, ali možemo osnovano da pretpostavimo da vlast drži u fioci sve ovakve slučajeve, pa ih „po potrebi“ izvadi, kako bi pokazala mišiće, disciplinovala koga treba i poslala poruku kome treba. Ovo hapšenje liči na partijsko disciplinovanje različitih struja unutar niškog SPS-a, kao i slanje preteće poruke njihovim odbornicima u vezi sa delikatnom, a važnom glasanju o Niškom aerodromu – kaze za Danas Miloš Bošković, aktivista Inicijative „Ne damo niški aerodrom“.

Još bez sednice

Sednica Skupštine grada, na kojoj treba da se donese konačna odluka o vlasničkom statusu Niškog aerodroma ni juče do zaključenja ovog izdanja nije zakazana. Gradsko veće je, inače, 30. marta donelo odluku o besplatnom ustupanju osnivačkih prava, kompletne imovine, licenci i sertifikata aerodroma Republici, na preporuku Vlade Srbije. Odluka je isprovocirala građanske proteste, u organizaciji Inicijative.

Niški naprednjaci podeljeni

Istraživanje javnog mnjenja koje je uradila Nova srpska politička misao pokazalo je da bi polovina anketiranih građana Niša (45,5 odsto) na sledećim parlamentarnim izborima glasala za SNS, ali je jasno ukazalo i da među pripadnicima SNS-a postoji značajan broj onih koji su protiv poklanjanja Niškog aerodroma državi, pošto se samo trećina ispitanika (32 odsto) izjasnila za takvu odluku. Većina ispitanika (50,5 odsto) kazala je da „ne podržava“odluku da se Niški aerodrom iz vlasništva grada prenese u vlasništvo države. Istovremeno, najveći broj anketiranih (48,2 odsto) podržava i građanske proteste protiv ovakve namere vlasti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari