Protestantske crkve juče su oštro reagovale na zaprepašćujući proglas koji je odobrio papa Benedikt XVI, a u kojem se navodi da su oni prosto „crkvene zajednice“ i da su njihovi sveštenici šarlatani i da nemaju pravo da daju pričest. Samo četiri dana od ponovnog vraćanja mise na latinskom jeziku, prekjučerašnji dokument nije ostavio sumnju u papinu želju da se pridržava tradicionalnih rimokatoličkih praksi i stavova.

Protestantske crkve juče su oštro reagovale na zaprepašćujući proglas koji je odobrio papa Benedikt XVI, a u kojem se navodi da su oni prosto „crkvene zajednice“ i da su njihovi sveštenici šarlatani i da nemaju pravo da daju pričest. Samo četiri dana od ponovnog vraćanja mise na latinskom jeziku, prekjučerašnji dokument nije ostavio sumnju u papinu želju da se pridržava tradicionalnih rimokatoličkih praksi i stavova. Stav da protestanti ne mogu imati crkve papa je prvi put izrekao pre sedam godina kada je kao kardinal Jozef Racinger predvodio vatikansko „ministarstvo“ za doktrine. Komentari u okviru najnovijeg saopštenja potvrđuju da je njegov dokument iz 2000. izazvao „velike nevolje“. Staro papino ministarstvo koje je prvobitno objavilo dokument saopštilo je da je njegov cilj bio da ispravi „pogrešne i dvosmislene“ interpretacije Drugog Vatikanskog saveta koji je završen 1965. Citirajući tekst koji je odobrio Savet navodi se da protestantske crkve „usled odsustva sakralnog sveštenstva“ nisu „sačuvale izvorne i integralne supstance Euharističke misterije“.
Ostali hrišćani vide najnoviji dokument kao drugo odstupanje od duha otvorenosti koji je uspostavio Savet, zaslužan za polaganje temelja za razgovore o hrišćanskom jedinstvu. Biskup Volfgang Huber, šef protestantske grupe evangelističke crkve u Nemačkoj, izjavio je:“ Nada za promene u ekumenskoj situaciji pala je u vodu objavljivanjem najnovijeg dokumenta“.
On je izjavio da novo saopštenje ponavlja „neprijatne izjave“ iz dokumenta iz 2000. i da je njegovim objavljivanjem „propuštena šansa“ da se poboljšaju odnosi s protestantima. Predsednik Federacije evangelističkih crkava u Italiji, pastor Domeniko Maseli, nazvao je celu situaciju „ogromnim korakom nazad u odnosima između rimokatoličke crkve i drugih hrišćanskih zajednica“.
Saopštenje francuske protestantske crkvene federacije upozorilo je da će dokument imati „suprotno dejstvo“. Crkva Engleske reagovala je obazrivije nego pre sedam godina kada je Dominus lesus izdat i kada ga je tadašnji arhiepiskop Kenteburija Džordž Karej odbacio kao neprihvatljiv. Portparol današnjeg arhiepiskopa Rovan Vilijams izjavio je: „Ovo je ozbiljan dokument koji se tiče važnih duhovnih stvari i jasnog jedinstva crkve Isusa Hrista“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari