Odbornici skupština opština Šabac i Sremska Mitrovica doneli su odluku da prihvataju zajednički projekat o izgradnji regionalne deponije u blizini sela Jarak, na teritoriji sremskomitrovačke opštine. Uskoro će biti formirano zajedničko koordinaciono telo za konkretnu realizaciju projekta.
Odbornici skupština opština Šabac i Sremska Mitrovica doneli su odluku da prihvataju zajednički projekat o izgradnji regionalne deponije u blizini sela Jarak, na teritoriji sremskomitrovačke opštine. Uskoro će biti formirano zajedničko koordinaciono telo za konkretnu realizaciju projekta. Nova deponija radiće se po svim svetskim standardima, sa separacijom i reciklažom otpada, tako da će poslovati na ekonomskim principima.
U svetu se pokazalo da su ovakvi poslovi veoma isplativi s obzirom na metale i druge materijale koji se dobijaju. Takođe je potrebno ispuniti sve potrebne ekološke uslove za ovakvu vrstu delatnosti. Prema rečima opštinskih čelnika reč je o veoma skupoj investiciji od desetak miliona evra, ali se očekuje da će se u to uključiti Evropska agencija za rekonstrukciju koja će izraditi i studiju o opravdanosti projekta.
Kako je predviđeno, otpad će se sakupljati na pretovarnim stanicama, a onda velikim šleperima iz Šapca odvlačiti dvadesetak kilometara dalje, na mesto nove deponije. Ovakve regionalne deponije isplative su za više gradova, a ova će opsluživati područje sa više od 200.000 stanovnika.
Postojeća gradska deponija udaljena je samo nekoliko stotina metara od centra Šapca i nikada nije ni dobila upotrebnu dozvolu. Zbog političkih poena tadašnje vlasti, pre 17 godina, deponija iz obližnjeg sela Varna zatvorena je zbog protesta meštana, ali se zato niko od Šapčana nije bunio što je ona premeštena baš na Dudaru. Bila je to prava zelena oaza, sa fudbalskim igralištem, šumom koja je bila zaštitni zid prema Zorki, omiljeno mesto za izlazak Šapčana, i to sve u blizini Save. Posle svega tu je odlagano gradsko smeće, u jednom periodu čak se nije ni zatrpavalo zaštitnim slojem zemlje, ali se u posednje vreme to obavezno čini. Ipak, tokom leta stanovnici najvećeg šabačkog naselja Benska bara nisu pošteđeni neprijatnih mirisa sa deponije, kao ni glodara. Očekuje se da će naredne godine deponija biti sanirana, posađena trava i drveće, ali duže vreme na tom prostoru neće moći ništa da se gradi zbog hemijskih i drugih procesa koje prouzrokuje otpad. Srećom, Šapčani su prošle godine protestovali posle opštinske odluke da se ovde izgradi fabrika za preradu hemijskog i medicinskog otpada. Ispostavilo se kasnije da takvu vrstu fabrika ne želi nijedna opština u Srbiji, pa ni na širem području.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.