Najbolji vid zaštite je vakcinacija dece i tinejdžera pre seksualnih odnosa 1Foto: Shutterstock/Leigh Prather

Vakcina protiv оbоljеnjа izаzvаnih humаnim pаpilоmа virusimа (HPV) dostupna je širom Srbije u domovima zdravlja. Vakcina je besplatna za decu od devet do 19 godina, a u mnogim gradovima i studentima do 26 godina.

Ipak, bitno je ukazati kome je ova vakcina najpotrebnija, kako funkcioniše i koliko dugo imunitet koji daje.

Zbog čega je bitna HPV vakcina

Kako se navodi na zvaničnom sajtu Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”, HPV vakcina sprečava infekciju određenim visokorizičnim tipovima humanog papiloma virusa. Bezbedna je, efikasna i štiti od većine karcinoma uzrokovanih HPV i genitalnih kondiloma.

Infekcija HPV-om je jako česta, pa Batut ukazuje da je to jedna od najčešćih seksualno prenosivih infekcija, toliko je česta da skoro svi seksualno aktivni muškarci i žene u nekom trenutku svog života bivaju zaraženi nekim tipom HPV-a.

Dodaju da većina osoba nikada ne sazna da ima infekciju, ali je mogu preneti svom partneru, a da nisu ni svesni toga.

“Postoji više od 120 tipova HPV od kojih oko 40 mogu uzrokovati genitalne infekcije kod muškaraca i žena. Ovi virusi takođe mogu dovesti do infekcije sluzokože usta i ždrela. Tipovi HPV-a koji uzrokuju genitalne kondilome nisu isti kao tipovi HPV-a koji uzrokuju karcinome”, ukazuju u tom Institutu.

Prema istim informacijama, najveći broj zaraženih osoba nikada ne dobije simptome ili bilo kakve zdravstvene probleme.

Koliko je opasna infekcija HPV i kako se prenosi

“Većina HPV infekcija (devet od 10) prođe spontano u periodu od oko dve godine. Međutim, HPV infekcija može perzistirati i dovesti do ozbiljnih zdravstvenih teškoća, poput genitalnih kondiloma, karcinoma grlića materice kod žena, orofaringealnog karcinoma, odnosno, karcinoma usne duplje i ždrela, uključujući bazu jezika i tonzile kod oba pola, karcinoma anusa kod oba pola, karcinoma vulve i vagine kod žena, kao i karcinoma penisa kod muškaraca. HPV se najčešće prenosi seksualnim kontaktom, u većini slučajeva infekcija nastaje tokom vaginalnog ili analnog seksualnog odnosa. Osoba može dobiti HPV infekciju iako njen partner nema znakove ili simptome infekcije i čak posle više godina od njenog ili njegovog seksualnog kontakta sa inficiranom osobom”, navode u Batutu.

Kako stoji u zvaničnoj informaciji, većina ljudi nije ni svesna toga da je inficirana, tako da oni, takođe, ne znaju da mogu preneti HPV svom seksualnom partneru. Moguće je i da se neko inficira sa više tipova HPV-a.

Istovremeno, Snežana Rakić, specijalista ginekologije i akušerstva, kaže za Danas da je predviđeno da se HPV vakcina primi jako rano, od devet godina, ali da je najbolje da je prime deca između 11. i 13. godine, kao i da je Batut u tom periodu obavljao vakcinaciju dece.

“Takođe, vakcinu mogu da prime studenati koji su seksualno aktivni, oko 25 ili 26 godina, bez obzira na to da li imaju ili nemaju HPV infekciju. Vrlo često se vakcina daje kada se uklone promene uzrokovane HPV virusom, kondilomi, radi prevencije. Nakon terapije može da se da i HPV vakcina i to je nešto što je već ušlo u praksu u zemljama Evropske unije”, objašnjava Rakić.

Svaka treća osoba ima HPV

Naša sagovornica dodaje da svaka treća osoba ima HPV infekciju u organizmu, te da virus može da bude prisutan, a da ne bude kancerogen, moguće je i da posle nekog vremena iščezne.

“Koristi se i u prevenciji ali i nakon terapije, podjednak je efekat i na muškarce i na žene. Ako osoba u sebi već ima virus, vakcina će svakako da smanji tegobe ili možda neće doći do njegove aktivacije. Sve zavisi koji je tip virusa u pitanju, pošto postoji nekoliko desetina vrsta. Bilo bi poželjno da se uvek uradi HPV tipizacija, da se vidi o kom virusu se radi, da li je kancerogen ili ne i na osnovu toga izvoditi zaključke”, zaključuje Rakić.

Uputstva za primanje vakcine

Sa druge strane, kako navode u Batutu, prema uputstvu proizvođača, vakcinu bi trebalo da prime deca do devet godina života, ali je mogu primiti i tinejdžeri oba pola ako je nisu primili ranije.

“Žene mogu primiti vakcinu do 26 godine, a muškarci do 21 godine. Vakcinacija se preporučuje i muškarcima biseksualne orijentacije, kao i muškarcima sa kompromitovanim imunim sistemom, uključujući HIV, do 26 godine. Da bi HPV vakcina bila efikasna mora se primiti pre izlaganja HPV-u, odnosno pre stupanja u seksualne odnose. Deca u predtinejdžerskom periodu mogu primiti sve tri doze HPV vakcine mnogo pre nego što stupe u bilo koju vrstu seksualnog odnosa i time se izlože virusu. Takođe, HPV vakcina izaziva bolji imuni odgovor kod dece u predtinejdžerskom periodu nego kod starijih tinejdžera i mladih žena”, ukazuju u tom Institutu.

Dodaju da vakcinu mogu primiti i osobe koje su već stupile u seksualne odnose, zato što ne mora da znači da su oni bili izloženi svim tipovima HPV-a koji su sadržani u vakcini i vakcinacijom će dobiti zaštitu od infekcije onim HPV kojima nije bila izložena.

“Trenutno su na snazi dve šeme po kojoj se primenjuju dve doze u uzrastu od devet do 13 godina, odnosno tri doze vakcine u periodu od šest meseci i revakcinacija se ne preporučuje. Kao i sve vakcine, primena HPV vakcine se kontinuirano prati kako bi se potvrdila njena bezbednost i efikasnost. Ukoliko zaštita HPV vakcinom ne potraje onoliko dugo koliko bi trebalo, onda će se izvršiti evaluacija podataka i doneti odluka o primeni buster doze, odnosno, revakcinacija”, objašnjavaju nadležni.

Prema istim informacijama, klinička ispitivanja pokazala da vakcina pruža skoro 100 odsto zaštite od prekanceroznih lezija, a kvadrivalentna HPV vakcina i od genitalnih kondiloma izazvanih tipovima koji se nalaze u vakcini.

Zaštita dugotrajna

“Zaštita HPV vakcinom je dugotrajna. Podaci dobijeni na osnovu kliničkih studija i ispitivanja koja su u toku ukazuju da zaštita traje najmanje 10 godina i pritom ne gubi na efikasnosti. Nisu zabeleženi podaci o tome da se zaštita nastala nakon vakcinacije vremenom gubi. Kao i svaka vakcina i ova može izazvati blage neželjene efekte, koje ne traju dugo i obično prolaze spontano, poput bola ili crvenila na mestu primene vakcine, blage i umerene povišene temperature i glavobolje”, ističe se u informaciji Batuta.

Kako se dodaje, HPV vakcina ne može prouzrokovati karcinom, zato što je proizvedena od jedne vrste virusnog proteina koji ne može izazvati infekciju ili karcinom.

 

Da li vakcina ima efekte na plodnost?

Batut ukazuje da nema podataka koji sugerišu da bi primena HPV vakcine mogla imati efekte na plodnost.

U mnogim domovima zdravlja i dalje se organizuju akcije vakcinacije dece HPV vakcinom. U aprilu ove godine takvu akciju imala je i Studentska poliklinika u Beogradu za sve studente do 26 godina, gde je moguće zakazati termin za vakcinaciju ako imaju vakcine na stanju.

Ovaj dodatak je realizovan u okviru projekta „Od neznanja do bolesti“ koji je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Najbolji vid zaštite je vakcinacija dece i tinejdžera pre seksualnih odnosa 2

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari