Zamenica Zaštitnika građana za rodnu ravnopravnost Jelena Stojanović je razvila zastave duginih boja na zgradi ove institucije povodom 17. maja, Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije.
Ovo je učinila znak podrške građanima drugačije seksualne orijentacije i rodnog identiteta koji se u Srbiji često suočavaju sa kršenjem prava, nasiljem i diskriminacijom, navodi se u saopštenju iz kancelarije Zaštitnika građana.
LGBTI osobe su i dalje izložene napadima i pretnjama, često su žrtve stereotipa, predrasuda, govora mržnje i zločina iz mržnje, a prisutan je visok stepen netolerancije mladih prema osobama drugačije seksualne orijentacije i rodnog identiteta, rekao je zaštitnik građana Zoran Pašalić povodom obeležavanja ovog međunarodnog dana.
Kako navode u saopštenju, Zaštitnik građana ukazuje na poseban problem mladih LGBTI osoba koje, nakon što roditelji i porodica saznaju njihovu seksualnu orijentaciju, moraju da napuste svoje domove. Ovaj problem je posebno došao do izražaja tokom aktuelne pandemije virusa Kovid-19, s obzirom da u Srbiji trenutno ne postoje sigurne kuće ili druge usluge privremenog zbrinjavanja, niti druge mere i usluge za mlade LGBTI osobe u ovakvoj situaciji.
Zaštitnik građana navodi da je za popravljanje položaja i zaštitu LGBTI osoba važno izvršiti izmene i dopune najbitnijih zakonskih regulativa u Republici Srbiji i podseća da nisu sprovedene ni suštinske mere Akcionog plana za sprovođenje Strategije prevencije i zaštite od diskriminacije od 2018-2021. godine, te da je taj plan prestao da važi prošle godine, a novi još nije usvojen.
Potrebno je, pre svega, izvršiti izmene i dopune Krivičnog zakonika kojima će se u svim krivičnim delima, čiji je cilj kažnjavanje i sprečavanje rasizma i netolerancije, inkriminisati radnja izvršenja ovih krivičnih dela i na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta.
Pored toga, neophodne su i izmene i dopune Zakona o policiji u cilju zabrane diskriminacije i na osnovu seksualne orijentacije. Zaštitnik građana podseća da je u redovnom godišnjem izveštaju za 2019. godinu ponovio preporuku Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije da obezbedi obuke za zaposlene u policiji u cilju senzibilizacije prema LGBTI osobama, prepoznavanja zločina iz mržnje, između ostalog, na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta i adekvatnog reagovanja u cilju sprečavanja sekundarne viktimizacije LGBTI osoba i identifikovanja napadača na te osobe.
Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći i pored više upućenih preporuka Zaštitnika građana, nije kao kategorije korisnika u osetljivom položaju uveo i LGBTI osobe koje se suočavaju sa teškim kršenjima prava u različitim sferama života.
U Zakon o udžbenicima nije uvrštena odredba koja sadrži eksplicitnu zabranu diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta, niti eksplicitnu zabranu sadržaja kojima se podstiče formiranje predrasuda i stereotipa, niti su zaposleni u obrazovno-vaspitnim ustanovama obučeni u cilju senzibilizacije i odgovarajućeg postupanja prema LGBTI osobama.
Zaštitnik građana ističe i da u Srbiji nisu pravno uređene istopolne zajednice, kao ni posledice prilagođavanja (promene) pola i rodnog identiteta, a i dalje je uočljiv problem u vezi sa održavanjem hormonskog statusa trans osoba. U izveštaju Zaštitnika građana za prošlu godinu, ponovljena je preporuka Vladi Srbije o potrebi regulisanja pravnih posledica prilagođavanja (promene) pola i rodnog identiteta i upućena preporuka Ministarstvu zdravlja da preduzima mere u cilju sprovođenja programa depatologizacije trans identiteta, u skladu sa revizijom Međunarodne klasifikacije bolesti (MKB 11) Svetske zdravstvene organizacije kojom je transrodni identitet uklonjen sa liste mentalnih oboljenja.
Kada je reč o zaštiti prava interseks osoba, Zaštitnik građana je u izveštaju za 2019. godinu ukazao da Zakon o zabrani diskriminacije i drugi relevantni zakoni ne sadrže odredbu kojom se eksplicitno zabranjuje diskriminacija interseks osoba, odnosno diskriminacija na osnovu polnih karakteristika, iako je Republika Srbija u Trećem ciklusu Univerzalnog periodičnog pregleda Ujedinjenih nacija 24. januara 2018. godine dobila preporuku da u propise uključi zaštitu LGBTI osoba od diskriminacije po osnovu interseksualnog statusa.
Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije se obeležava u znak sećanja na taj dan 1990. godine kada je Svetska zdravstvena organizacija uklonila homoseksualnost sa liste bolesti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.