Zaštitnik: Ljudi sa mentalnim smetnjama posebno osetljiva grupa 1Foto: Medija centar

Srbiji su potrebni centri za mentalno zdravlje u okviru lokalnih samouprava, kako bismo poboljšali položaj osoba sa mentalnim smetnjama i omogućili njihov život u zajednici, izjavio je FoNetu vršilac dužnosti Zaštitnika građana Miloš Janković.

On je to rekao uoči konferencije o položaju osoba sa mentalnim smetnjama, koja se održava 25. i 26. maja u Beogradu.

Janković je ukazao da su osobe sa mentalnim smetnjama posebno povrediva društvena grupa i to, pre svega, one koje su smeštene u socijalnim ustanovama ili u specijalizovanim psihijatrijskim bolnicama. To su lica koja su izolovana iz zajednice i u velikom broju često smeštena u dislociranim ustanovama, objasnio je Janković. Prema njegovim rečima, potrebno je da država preduzme efikasne mere kako bi ta lica mogla da žive u zajednici i da u njoj budu zbrinuta.

To podrazumeva da podrška mora da bude upućena i njihovim porodicama, napomenuo je Janković. Mnogi često osuđuju porodice koje imaju članove sa mentalnim smetnjama da ne žele da se brinu o njima, uočio je Janković, a zaboravljaju koliko to zahteva posvećenosti.

To često podrazumeva da neko od ukućana mora da napusti posao kako bi brinuo o osobi sa mentalnim smetnjama, naglasio je Janković, koji smatra da država mora da pomogne i izgradi sistem podrške tim porodicama i njihovim članovima sa mentalnim smetnjama.

U Srbiji se ne radi dovoljno, sve su to parcijalna rešenja, a već godinama nema sistemskim pomaka, ukazao je Janković. Potrebni su nam centri za mentalno zdravlje u okviru lokalnih samouprava, rekao je Janković i objasnio da to n mora da bude u svakoj od njih, već jedan centar može da bude za više opština. U sastavu tih centara trebalo bi da budu psiholozi, psihijatri i pravnici radi pomoći osobama sa mentalnim smetnjama koje su van institucija i koji žive u zajednici, napomenuo je Janković.

On smatra da bi ti stručnjaci stalno trebalo da prate kakvo je stanje lica sa mentalnim smetnjama i da preduzimaju mere, u skladu sa tim. Ne može se sve svoditi na ovo što se danas čini, a to je da se odluči gde da se smesti lice sa mentalnim smetnjama, konstatovao je Janković.

U situaciji kada se izgradi sistem i kada tim stručnjaka prati stanje lica sa mentalnim smetnjama, onda takva osob može da bude u zajednici, a da po potrebi bude upućena na lečenje, rekao je Janković. On je dodao da bi uspostavljanje centara za mentalno zdravlje u lokalnim samoupravam trebalo da se sprovede u saradnji ministarstava zdravlja i rada i socijalne politike. Problem je i što je veliki broj lica sa mentalnim smetnjama smešten u socijalne ustanove, poput Male Pčelice u Kragujevcu, u kojima ima više od hiljadu korisnika, ukazao je Janković. Prema rečima rukovodstva te ustanove, mnogim licima u njoj nije tu mesto i jedini razlog za njihov boravak u socijalnoj ustanovi je u tome što nema uslova za njihovo zbrinjavanje u zajednici.

Janković je poručio da i deca sa mentalnim smetnjama moraju da imaju pojačanu zaštitu, ali da se mora voditi računa o tome šta posle, kada napune 18 godina. Kada se to desi, imate promenu iz jedng režima u drugi i tu je potrebno sistemsko rešenje kako bi se izbegle negativne situacije, objasnio je Janković. Govoreći o aktivnostima Zaštitnika, Janković je rekao da je njegova služba pokrenula postupke u slučaju postupanja komunalne policije prema romskoj deci i slučaju odnosa policije u Bačkoj Topoli prema sinu Zvezdana Jovanović. U našrem društvu određeni događaji nužno povlače svrstavanje javnosti na određenu stranu. Sve je to posledica populizma
koji je, nažalost, vladajući u našem društvu, ocenio je Janković.

On smatra da bi i slučaj u Bačkoj Topoli, kao i postupanje komunalne policije u Beogradu, nadležni trebalo da ispitaju, uz poštovanje pretpostavke nevinosti. Upitan o proceduri za oduzimanje poslovne posobnosti u Srbiji, Janković je rekao da sudovi moraju pažljivo da
rešavaju svaki od tih slučajeva i da nije prihvatljivo da sudija donosi odluku, a da nije ni video osobu o čijoj sudbini odlučuje. Janković je naglasio da eventualno oduzimanje poslovne sposobnosti ne bi trebalo da bude osnov za smeštanje određene osobe u socijalne ustanove, to jest za lišavanje slobode.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari