Zaštitnik građana saopštio je danas, povodom Međunarodnog dana izbeglica, da su problemi zbrinjavanja izbeglica iz ratom zahvaćenih područja sada daleko složeniji i komplikovaniji, imajući u vidu da se oni sada duže zadržavaju u Srbiji.
Oni sada u Srbiji ostaju po nekoliko meseci, a samo mali, gotovo neznatan broj njih želi da traži azil u Srbiji, dok većina planira da prođe dalje, ka razvijenim zemljama Evropske unije, navodi se u saopštenju.
U saradnji sa organizacijama civilnog društva koje se bave pitanjima izbeglica i migranata i uz podršku Visokog komesarijata UN za izbeglice (UNHCR), Zaštitnik građana je, kako se navodi, tokom prethodna dva meseca intenzivno sprovodio aktivnosti otkrivanja i dokumentovanja slučajeva torture, počinjene od policije susednih država, članica EU – Hrvatske, Mađarske i Rumunije, prilikom nezakonitog vraćanja izbeglica u Srbiju.
U cilju dokumentovanja povreda angažovani su lekari koji na terenu beleže nastale telesne povrede i psihičke traume koje su ovi ljudi preživeli prilikom pokušaja napuštanja Srbije i odlaska u zemlje Evropske unije.
O nalazima i zaključcima biće sačinjen poseban specijalni izveštaj, koji će biti objavljen na sajtu Zaštitnika građana.
Od početka izbegličke krize Zaštitnik građana je u obavljanju poslova Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture (NPM) obavio oko 130 poseta mestima u kojima se nalaze izbeglice i migranti i organima koji postupaju prema njima.
Posećene su policijske uprave i policijske stanice u njihovom sastavu, regionalni centri granične policije, centri za azil, prihvatni centri za migrante, Prihvatilište za strance u Padinskoj Skeli, Aerodrom „Nikola Tesla“, prihvatne jedinice za smeštaj maloletnih stranaca bez pratnje, centri za socijalni rad, zavodi za izvršenje krivičnih sankcija i neformalna mesta okupljanja izbeglica i migranata na graničnim prelazima i u naseljenim mestima.
Nalazi iz poseta prikazani su u 70 izveštaja NPM, koji su sačinjeni nakon poseta i u kojima je nadležnim organima upućeno oko 120 preporuka za uklanjanje utvrđenih nedostataka i poboljšanje položaja izbeglica.
Zaštitnik građana je u postupku saradnje uspostavio stalni dijalog sa državnim organima nadležnim za rešavanje pitanja izbeglica, a takođe je učestvovao na brojnim međunarodnim i regionalnim skupovima posvećenim unapređenju položaja izbeglica i migranata i jačanju prekogranične, međudržavne saradnje u rešavanju ovog veoma složenog nadnacionalnog fenomena, ističe se u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.