Iako grupa studenata koja već sedam dana blokira Rektorat Univerziteta u Beogradu tvrdi da ih svakodnevno posećuju profesori i pružaju podršku, evidentno je da je mali broj članova akademske zajednice otvoreno stao na njihovu stranu.
Čak i oni koji su peticijom podržali proteste „1 od 5 miliona“ juče nisu želeli da govore za Danas o dešavanjima u sedištu Univerziteta.
Kako nezvanično saznajemo, među pojedinim članovima akademske zajednice preovladava mišljenje da pritisak studenata kako bi slučaj osporenog doktorata ministra finansija Siniše Malog konačno dobio epilog – nije sporan. Rezervu imaju prema metodama koje studenti koriste, ali i zbog toga što veruju da je blokada Rektorata izvedena na „mig“ opozicije.
Genetičar Miodrag Stojković i od nedavno profesor na Harvardu kaže za Danas da ga ne iznenađuje ćutanje kolega.
– SANU kao najznačajnija naučno-obrazovna ustanova redovno ćuti na plagijate, profesori ćute jer su univerziteti izgubili nezavisnost, službenici, radnici jer će izgubiti ono malo posla. Izostanak podrške to jest ćutanje je znak straha. To fireri iz naših sokaka dobro znaju – ističe Stojković.
I profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Branimir Jovančićević kao jedan od razloga uzdržanosti akademske zajednice navodi strah. On, međutim, kaže da mu je taj strah u izvesnoj meri neobjašnjiv i da mu nije jasno „zbog čega danas imamo toliki strah, a nismo ga imali devedesetih“.
– S druge strane, mislim da su univerzitetski profesori zadovoljni svojim materijalnim položajem, imajući u vidu da zahtevi prema njima u ovom trenutku nisu toliko veliki kao što su bili u prošlosti, pogotovo naučno-istraživački rezultati koji treba da se ispune na većini fakulteta. To ne važi za fakultete prirodnih nauka – hemiju, biologiju, fizičku hemiju, fiziku… Ali na većini drugih fakulteta možete da budete redovni profesor sa nekoliko radova, a sa druge strane i obaveze u nastavi nisu toliko velike. Profesori nisu zadovoljni političkom situacijom, ali je stavljaju pod tepih. Postoji uverenje da politička situacija zavisi od nekih drugih faktora, a da mi kao profesori tu ne možemo ništa. I zašto bismo se onda mešali kad će neko drugi to da radi, a mi imamo platu od koje trenutno u ovako siromašnoj Srbiji može pristojno da se živi – ističe Jovančićević.
Komentarišući blokadu Rektorata, on navodi da nema uvid u strukturu grupe ljudi koja je tamo ušla. Za zahteve studenata kaže da su „akademske prirode, ali sa primesama politike“. Jovančićević podseća da je političko delovanje zabranjeno na univerzitetu, ali da je politika itekako tamo prisutna.
Tomislav Živanović, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, poručuje da „jednom zauvek akademska zajednica mora da preuzme odgovornost za vođenje društva i države“.
– Državom upravljaju plagijatori. Falsifikator diplome je neko ko treba da juri plagijatore, a s druge strane, onaj ko to finansira ima spornu diplomu. Akademska zajednica i Beogradski univerzitet moraju to da preseku, inače ćemo još više da propadnemo i postanemo neprepoznatljivi – ističe Živanović, podsećajući da je Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“ na čijem je čelu, podržao „časnu nameru“ studenata da se javnosti hitno predstavi stav stručne komisije o originalnosti doktorata ministra finansija Siniše Malog.
„Nezavisnost“ ocenjuje da je nedopustivo oklevanje nadležnih institucija jer podstiče sumnju da su plagijati naučnih radova, ne samo akademski i društveno prihvatljivi, već i prepoznatljiv atribut vladajuće političke elite.
„Rektorat UB ne sme biti puki dekor u sistemu srpskog obrazovanja već institucija svesna odgovornosti da svojim postupanjem utire put principima akademske čestitosti“, saopštio je taj sindikat.
Upitan da li ga iznenađuje slaba podrška profesora studentima koji blokiraju Rektorat, Živanović kaže da to može da govori više stvari – ili da podržavaju aktuelnu situaciju ili se možda plaše da i njihove diplome ne budu proveravane.
Prošireni rektorski kolegijum o blokadi
Ni studenti u blokadi, ni uprava Univerziteta u Beogradu se do zaključenja ovog izdanja Danasa nisu oglašavali. Zaposleni na Univerzitetu se juče ujutru nisu pojavili ispred Rektorata kao prethodnih dana. Kako saznajemo, juče je održana sednica proširenog rektorskog kolegijuma, na kojoj se diskutovalo kako da se aktuelna situacija prevaziđe. Čuli su se predlozi da bi slučaj osporenog doktorata Siniše Malog trebalo da se reši u što hitnijem roku, odnosno do 1. novembra. FON ima rok da dostavi dodatna obrazloženja stručne komisije Odboru za profesionalnu etiku Univerziteta do 26. oktobra, nakon čega bi to telo trebalo da donese konačnu odluku. Na sednici se čulo i da je član stručne komisije iz Slovenije imao primedbu što mu je materijal poslat na ćirilici, što se među pojedinim dekanima tumači kao uvod u njegovu ostavku.
Na Građevinskom fakultetu za danas je zakazana zajednička sednica Senata, Saveta i Studentskog parlamenta UB.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.