Zašto je bokser dobio kaznu zatvora? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

List Vreme pisao je pre 80 godina o kazni koju je dobio bokser Nikola Vujan, dok je list Pravda pisao o tome da li će barut biti zamenjen elektricitetom.

List Vreme je na današnji dan pre 80 godina pisao o kazni koju je dobio bokser Nikola Vujan.

Zašto je bokser dobio kaznu zatvora? 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Nikola Vujan i Petar Pušin, napali su profesora dr Miloša Moskovljevića.

U sudskom postupku protiv Vujana i Pušina je presuđeno da su njih dvojica krivi za napad na profesora dr. Moskovljevića, prilikom kojeg je on zadobio povrede glave.

Ovaj napad se dogodio u noći između 19. i 20. juna meseca.

Sud je našao da taj napad nije predstavljao razbojnički čin.

Međutim, Nikola Vujan je okrivljen i za krađu knjiga iz stana profesora, kao i za krađu revolvera Ljubivoja Jocića, koju je izvršio u vozu.

Sud je u svom obrazloženju presude našao da su Vujan i Pušin, izvršili delo osvete prema dr Moskovljeviću.

Vujan je kažnjen sa godinu i po dana zatvora, dok je Pušin dobio kaznu od godinu dana zatvora. Obojica su morali da  plate dr Moskovljeviću  5.000 dinara na ime troškova.

Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

Na isti dan, list Pravda je pisao o tome da li će barut biti zamenjen elektricitetom.

Zašto je bokser dobio kaznu zatvora? 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Pronalasci poput topova, oklopnih vozila, mitraljeza, podmornica, bojnih otrova su uticali na složenost rata, kao i na modifikovanje strategije i taktike.

Države su tada, kao i danas, radile na tome da usavrše svoja tehnička sredstva i da pronađu nova koja bi se kasnije mogla upotrebiti protiv neprijatelja koji ne bi bio spreman da se od njih odbrani.

Godine 1940. postojala je želja da se u oblasti naoružanja stvori nešto što je novo, strašnije, ali i ubitačnije od već postojećeg.

Tehničari koji su radili na tome su težili da izvuku što veću korist od elektriciteta.

Električna oruđa su predstavljala prvu oblast na kojoj su tehničari radili. Ova oruđa trebalo je da se električnim putem automatski pune, pale i pokreću.

Električna borbena sredstva su druga oblast, pomoću koje bi se obarali avioni i palile mine prema rečima tadašnjih tehničara.

Električni aparati su predstavljali treću oblast, i imali su široko polje dejstva.

Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari