Ko je mladić koji je usrećio i unesrećio najveći broj filmskih starova sa svojih svega 20 godina saznajemo iz broja lista Pravda 24. januara 1939. godine.
Još 1935. godine Tiron ili Ti, kako ga zovu prijatelji u Americi, bio je mladi glumac koji je živeo u prljavoj ulici prekoputa kineskog restorana i italijanskih perionica.
Njegov jedini prijatelj bio je kelner Tomi, koji je verovao da će Ti postati poznat – bio je lep, detinjast i bezobrazan.
Svoju prvu veliku priliku Ti je imao kada se našao u Holivudu sa nekoliko pozajmljenih dolara i pozivom velikog Daril Zanuka da u filmu „Pevaj, pevaj bejbi!“ igra pored Alise Fej.
Ti se tada našao pred velikim problemom – kako da osvoji slavnu glumicu? Danima i noćima je studirao ulogu, a onda je otrčao do lepe Alise i pitao za savet: kako da igra ovo, kako ono, šta ona misli o tome, i tako dalje.
Na taj način uspeo je da osvoji Alis sa kojom se još dugo viđao, a kada mu je veliki Zanuk ponudio novu ulogu u „Lojd iz Londona“ bilo je vreme za novo osvajanje.
Igrao je elegantno, arogantno i mladalački. Osvojio je publiku, šefove i – gažu. Kupio je 18 pari odela, vilu na vrhu brda i dva velika psa. A onda je video Sonju Heni.
Već sutradan su bili zajedno, drugog dana na ručku, a trećeg dana u njenom bungalovu, objašnjava dopisnik lista Pravda.
Za to vreme dvadesetak bogatih i lepih žena se borilo za njegovu ljubav, što je njemu naravno godilo, ali ostao je veran Sonji.
Međutim, kako je stvar postajala ozbiljnija, Tijev menadžer mu je objasnio da bi za njegovu karijeru bilo rđavo kada bi se on oženio u dvadesetoj godini. A kako je karijera bila važnija od ljubavi, Ti je odlučio da ostavi Sonju.
Sledio je niz uspešnih filmova, a onda još jedna fatalna ljubav – Dženet Gajnor.
Tri meseca se Ti nije micao od nje: svakog jutra cveće, svake večeri žarke izjave. A onda je došlo do neočekivanog obrta – baš kada je Gajnor odlučila da ga zapita da li želi da je oženi, on se okrenuo i nasmejao joj se u lice.
On je ludovao za novom „ljubavi svog života“, Normom Širer.
Dok je Dženet slala preteće telegrame i preklinjala njenog nevernog mladića da se vrati, on se šetao ispod palmi pod ruku sa Anabelom.
„Pre nekoliko meseci“ Anabela se vratila u Evropu kako bi se razvela od svog muža, jer je sad na redu Tiron Pauer.
Njemu je ona već treći roman, a on je njoj treći pretendent za oltar.
Ostaje da vidimo da li će ovo biti poslednja Tijeva ljubavna pustolovina, zaključuje dopisnik lista Pravda.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Današnji broj lista Vreme donosi nam niz „zanimljivosti“ iz sveta.
Iz Pariza stiže tužna vest o siromašnom boemu, koji nije dočekao svoju prvu izložbu. Kako se navodi, slikar Žan-Fransoa Toma preminuo je u svojoj 41. godini u pariskoj bolnici 15. januara „ove godine“. Sutradan, 16. januara otvorena je njegova prva izložba u Čikagu.
Ovu izložbu organizovao je Klub umetnika u Čikagu, čiji je jedan član prilikom boravka u Parizu upoznao dela Žan-Fransoa Toma, koji je uzalud poslednjih dvadeset godina pokušavao da se istakne svojim radom.
Toma je uvek živeo u najvećoj bedi, a često nije imao ni čaršave na krevetu, jer ih je upotrebljavao kao platna za svoje slike.
On je u poslednje vreme toliko gladovao da je oboleo od skorbuta. Tada su ga preneli iz njegovog ateljea u bolnicu.
Toma, koji se mučio celog života, će sada posle smrti, definitivno postati slavan, jer je američka javnost oduševljena njegovim slikama, prenosi dopisnik lista.
Njujorški instituti za lepotu „već danima“ reklamiraju svoj novi izum: ruž za usta koji će biti namirisan šampanjcem, kajsijom i jednom gorko-slatkom vrstom jabuke.
Po njihovom mišljenju, ovaj ruž će najviše odgovarati nežnom tipu žena, dok će ženskom svetu sa sladostrasnim usnama najbolje stajati.
S druge strane, prema novoj uredbi u Nemačkoj novorođene devojčice se više ne smeju zvati „Fifi“, „Dodo“ i „Mimi“.
Deminutivi će i dalje biti dozvoljeni roditeljima, ali se preporučuje kumovima da ovoj deci na krštenju daju imena iz Vagnerovih opera, kao što su Brunhilda, Krimhilda, Hildegarda, Sigfrid i Gunter, dakle stara i lepa germanska imena.
Jedino objašnjenje koje je dato uz zabranu pomenutih imena jeste da se ona smatraju neozbiljnim, piše list Vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.