Na niškoj Klinici za ginekologiju i akušerstvo porođaju će ubuduće moći da prisustvuje i otac deteta, ukoliko poseduje potvrdu o završenoj edukaciji o porođaju i uredan bris grla i nosa, saopšteno je danas u Univerzitetskom kliničkom centru.
Porođaju neće moći da prisustvuju partneri koji nisu završili „Školu roditeljstva“ u Domu zdravlja, bez obzira što njihovim partnerkama porođaj tek predstoji, a oni bi to želeli.
“Obradovalo nas je ovakvo obaveštenje. Ali, kako sam trudnica u devetom mesecu, termin mi je za manje od tri nedelje, moj partner ne može da stigne da pohađa časove koji se održavaju jednom nedeljno u trajanju od osam nedelja. Dakle, pošto fizički neće moći da ispuni prvi uslov, biše sprečen da prisustvuje porođaju, za razliku od partnera trudnica koje su sada u sedmom mesecu trudnoće”, kaže za Danas Nišlijka, koja želi da sačuva anonimnost.
Ona kaže da je pohađala Školu roditeljstva i sva saznanja i informacije delila sa partnerom.
On je prisustvovao svim njenim ultrazvučnim pregledima i predavanju o nezi bebe koju je vodila patronažna sestra iz Niša u jednoj od apoteka.
“U Beogradu je za prisustvo partnera porođaju dovoljno da oni samo urade bris grla i nosa. Zašto muškarci, koji u Srbiji žive 200 kilometara južnije, moraju da pohađaju časove Škole roditeljstva da bi prisustvovali porođaju? Zašto je nama, kojima se bliži termin ovo pravo uskraćeno, dok u Beogradu očevi prisustvuju?”, kaže ona.
Ona dodaje da bi joj podrška i prisustvo partnera na porođaju značilo i psihički i fizički, jer “on uvek zna kako da je nasmeje i smiri”.
To je i njegova beba koliko i njena i “ima puno pravo da bude svedok njenog rađanja kad je već na to spreman”, kaže.
Dodaje da su, pak, njena ginekološkinja, kao i većina medicinskoh sestara komentarisale da njenom partneru prisustvo porođaju i ne treba, jer “ako se onesvesti, osoblje neće znati kome pre da pomaže, njemu ili porodilji”.
U Univerzitetskom kliničkom centru Niš objašnjavaju da u Školi u Domu zdravlja partneri porodilje “edukativno prolaze sve faze porođaja i uče šta sve mogu da očekuju u toku porođaja i na koji način mogu da pomognu svojim partnerkama, kao psihološka potpora”.
Na taj način se doprinosi lepoti tog čina i izbegavaju problemi, dodaju.
“Uz potvrdu Doma zdravlja o završenoj edukaciji o porođaju, podrazumeva se naravno poštovanje svih epidemioloških predviđenih mera u toku samog čina porođaja, a kako bi naši pacijenti bili u potpunosti zaštićeni. Napominjemo i to da će, bez obzira na dozvolu za prisustvo oca deteta, lekari biti u obavezi da oca deteta udalje iz sale ukoliko on svojim ponašanjem i prisustvom ugrožava rad medicinskog tima i time šteti samom porođaju“, naglašavaju za Danas u UKC.
U ovoj zdravstvenoj ustanovi kažu da je odluka o prisustvu partnera porođaju doneta 10. jula, na osnovu preporuke Ministarstva zdravlja, a „s obzirom da su se stekli epidemiološki uslovi, odnosno opasnost od širenja kovida manja“.
Odluka je doneta nakon konsultacije uprave UKC i rukovodstva Klinike za ginekologiju i akušerstvo sa epidemiološkom službom UKC, dodaju oni.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.