Predrag Azdejković, član Organizacionog odbora Parade ponosa Srbije, i Goran Miletić, član Organizacionog odbora Parade ponosa Beograd govore za Danas o tome zašto zašto se u srpskoj prestonici održavaju dva Prajda.
1. Zašto dva Prajda, i to praktično pod istim imenom? Zar nije efektnije da se sve LGBT organizacije udruže u jednom Prajdu?
Predrag Azdejković: Zahtevi LGBT zajednice, da Prajd bude kad i u celom svetu, u mesecu ponosa, junu, izrodili su dva Prajda, jer je Goran Miletić odbio da sarađuje sa nama i da zajedno pravimo Prajd u junu. Naravno da bi bilo efektnije da imamo jedan Prajd, ali kad je Miletić organizovao sastanak, pozvao je sve LGBT organizacije osim nas, koji već tri godine organizujemo nezavisni Prajd.
Goran Miletić: Ono što prvo moram da istaknem jeste da ne postoje dva Prajda. Samo je jedan Prajd član Evropskog i svetskog udruženja prajdova, dakle Beograd Prajd. Prethodnih godina smo bili zabranjivani, međutim uvek smo bili dosledni onom pravom konceptu Prajda – a to je godišnji, godinu dana unapred najavljen protest LGBT zajednice u Srbiji. Što se tiče ove godine, Pride Week traje sedam dana, odnosno od 11. do 17. septembra. Svi ostali događaji u maju i junu, a ima ih zaista puno, rezultat su rada Beograd Prajda, jer je mnogo grupa osnaženo da napravi svoje događaje. Ovogodišnji Prajd sprema čak devet organizacija, a za sve ostale koji dele iste vrednosti, naravno da ima mesta da se pridruže.
2. Šta je to što vas razdvaja? Koja su to pitanja oko kojih ne možete da se složite?
Predrag Azdejković: Kao što rekoh, prvo je vreme kad se organizuje. Drugo jeste čemu taj Prajd služi. Da li Prajd služi da se srpski političari zajedno sa ambasadorima i gostima iz inostranstva prošetaju kroz pust grad kako bi pokupili svu medijsku vidljivost, ili služi da se čuju zahtevi LGBT zajednice za normalnim i ravnopravnim životom u Srbiji? Zato Parada ponosa Srbije ne poziva političare, niti ambasadore, već LGBT zajednicu, njihove roditelje, prijatelje, rođake i sve ljude dobre volje koji žele da se solidarišu s nama da podrže našu borbu za ravnopravnost.
Goran Miletić: Dakle, Beograd Prajd ima jasne vrednosti i sve organizacije koje učestvuju u realizaciji ovog događaja su se oko njih složile. Koliko vidim, organizatori junskog protesta su prepisali naše zahteve, pa ne smatram da ima neslaganja. Naprotiv.
3. Srbija će najverovatnije dobiti novu premijerku, autovanu lezbejku. Može li Ana Brnabić da učini nešto na poboljšanju položaja LGBT zajednice u Srbiji?
Predrag Azdejković: To koliko će Ana Brnabić učiniti za svoju zajednicu zavisi od nje i političke volje stranaka na vlasti, ali i aktivista koliko će iskoristiti da imaju autovanu lezbejku na najmoćnijem položaju u zemlji. Plašim se da će aktivisti vreme trošiti na priče kako Brnabić neće uraditi ništa, nego da grade političku podršku za LGBT prava.
Goran Miletić: Mislim da Ana Brnabić može da učini nešto kako bi se poboljšao položaj LGBT zajednice u Srbiji. Takođe, iz dosadašnje saradnje sa njom videli smo i da ima volje za to. Međutim, na kraju se broje samo rezultati, a kao što znamo ne zavisi sve od mandatarke Brnabić.
4. Kako regulisati istopolne zajednice?
Predrag Azdejković: Pred novom vladom biće promena Ustava i treba insistirati da se iz Ustava izbaci definicija braka kao samo unije muškarca i žene. Vlada je već obećala da će pravno regulisati istopolne zajednice posebnim zakonom.
Goran Miletić: Što se tiče istopolnih zajednica, smatram da je potrebno i to bez odlaganja, legalizovati brakove osoba istog pola. Ukoliko se već prave kompromisi, onda je moguće doneti zakon o registrovanim partnerstvima koji je sada nesporan za većinu političkih partija u Srbiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.