Sudbina dva sibirska tigra, koje je granična policija krajem oktobra prošle godine pronašla u kombiju u rejonu Vraćenovića, nedaleko od granice između BIH i Crne Gore, još je neizvjesna. Tigrovi se i dalje nalaze u kavezima u Sutomoru, koje je za njih izgradio Stojan Sekulović. On ih je i uvezao u Crnu Goru.
Sudbina dva sibirska tigra, koje je granična policija krajem oktobra prošle godine pronašla u kombiju u rejonu Vraćenovića, nedaleko od granice između BIH i Crne Gore, još je neizvjesna. Tigrovi se i dalje nalaze u kavezima u Sutomoru, koje je za njih izgradio Stojan Sekulović. On ih je i uvezao u Crnu Goru. Tih rijetkih i atraktivnih divljih mačaka ima svega sedam stotina u svijetu.
Beograđani Goran Z. Koprivica (41) i Vuk M. Vukoslavović (26) i Baranin Stojan V. Sekulović (31) granicu su prešli mimo graničnog prelaza iz pravca Bileće i kombijem beogradske firme Kelena YU koja se bavi uvozom „pireli“ guma u Srbiju. Vozili su dva sibirska tigra u Sutomore.
Sibirski tigrovi, teški više od 200 kilograma, nalazili su se u dva kaveza visoka oko metar. Policajci su radoznalim građanima rekli da su im u dva obroka dali oko 10 kilograma mesa.
Osumnjičenu trojku saslušao je istražni sudija i ubrzo pustio da se brani sa slobode, a policija je tigrove predala nadležnim službama Ministarstva za zaštitu životne sredine.
– Ovo je čast za Crnu Goru, jer ove mačke rijetko gdje mogu da se vide. Procjenjuje se da ih u prirodi u čitavom svijetu ima oko 200 i njihova vrijednost je neprocjenjiva. U Sutomoru, gdje smo namjeravali da ih odvedemo u ZOO vrt, napravljen je kavez 14 s pet metara koji je koštao 30.000 evra – ispričao je Koprivica, vozač kombija, ispred zgrade nikšićkog Centra bezbjednosti.
U crnogorskom Ministarstvu za zaštitu životne sredine nisu ni sanjali da će zbog tih atraktivnih životinja jednog dana imati velike glavobolje. Kad im je policija isporučila tigrove jednostavno nisu znali šta će s njima. U Crnoj Gori nigdje nije bilo odgovarajućih uslova za njihov smještaj, pa su tigrovi vraćeni „uvozniku“ Stojanu Sekuloviću.
– Tigrove sam dobio kao poklon od Slavka Milakovića iz Prijedora, gdje su zavedeni u tamošnjem ZOO vrtu – rekao je tada Sekulović, dodajući da je, kao veliki ljubitelj sibirskih tigrova, odlučio da ih dovede kući u Sutomore i osnuje zoološki vrt, prvi na Crnogorskom primorju.
Sekulović, inače vlasnik diskoteke Fratelo u Baru, sada po čitav dan ispred kaveza dočekuje znatiželjnike koji pristižu s raznih strana da vide tigrove.
– Kavez je apsolutno bezbjedan, urađen je prema standardu i može da izdrži pritisak od osam tona – ispričao je Sekulović novinarima.
Sekulović kaže da su i mužjak i ženka stari po pet godina i da su stasali za parenje, tako da prinove očekuje na ljeto.
Mještani obećavaju da će i njima kao i sadašnjim četvoronožnim prinovama dolaziti na čestitku sa – kesama mesa.
Iz Ministarstva turizma i zaštite životne sredine Crne Gore saopšteno je da je iz Hrvatske stigao odgovor da raniji vlasnici tigrova, hrvatski državljani Slavko Milaković i Zlatko Budim, „nisu u Republici Hrvatskoj registrirani za držanje sibirskih tigrova“, kao i da „Hrvatska nema mogućnost trajnog zbrinjavanja tigrova, te da podržava inicijativu da se životinje zbrinu na nekom drugom mjestu koje Ministarstvo i CITES smatraju prikladnim“.
Ministarstvo je kontaktiralo i nadležne iz BIH, jer u dokumentaciji koja je pratila životinje nema potvrde o tome kako su tigrovi postali vlasništvo Udruženja za zaštitu životinja Republike Srpske Tigrovi iz Prijedora. Nadležni iz BIH odgovorili su da BIH nije članica CITES Konvencije i da u skladu s tim nisu u mogućnosti da izdaju dozvole.
Organizacija za poštovanje i brigu o životinjama ORCA iz Beograda najavila je da će, u saradnji s crnogorskim Ministarstvom turizma i zaštite životne sredine i uz pomoć velikih međunarodnih organizacija za zaštitu životinja, organizovati akciju trajnog zbrinjavanja sibirskih tigrova, ali to je crnogorsko ministarstvo demantovalo.
– Naša namjera je da uz pomoć pet velikih međunarodnih organizacija za zaštitu životinja – WSPA, RSPCA, SSN, HSI i IFAW pronađemo trajni smještaj za tigrove. Crnogorsko ministarstvo nas je uvjerilo da nikada ne bi dozvolilo nezakoniti izvoz životinja, a i Uprava za zaštitu životne sredine Srbije je saopštila da neće izdati dozvolu i da uvoz tih životinja u Srbiju ne dolazi u obzir. Štaviše, Uprava je već odbila izdavanje dozvola za uvoz za neke od životinja iz zoološkog vrta u Sutomoru zbog neuredne dokumentacije – rekao je Vijestima Martin Raspor, u ORCA zadužen za zaštitu divljih životinja.
U Ministarstvu kažu da navodi te organizacije nisu tačni i da su njeni predlozi odbijeni.
– U postupku zbrinjavanja sibirskih tigrova poštujemo odredbe nacionalnog i međunarodnog zakonodavstva i nisu tačni navodi organizacije ORCA iz Beograda kojima se ističe da je ona, u saradnji s Ministarstvom, a uz pomoć velikih međunarodnih organizacija, uključena u organizovanje trajnog zbrinjavanja sibirskih tigrova.
U Ministarstvu navode da su se iz ORCA telefonom interesovali za sutomorske tigrove podstaknuti tekstom objavljenim u jednom beogradskom tabloidu u kojem je napisano da je par tigrova dobio potomstvo i da će tigrići biti poklanjani folk zvijezdama u Srbiji.
– Predstavnik organizacije ORCA ponudio je Ministarstvu pomoć u rješavanju tog pitanja, što je Ministarstvo odbilo uz obrazloženje da u Crnoj Gori postoje institucionalni mehanizmi i procedure utvrđene propisima. Ukazano je, takođe, na postojanje jednog broja nevladinih organizacija iz Crne Gore koje se bave pitanjima zaštite životinja – rekli su Vijestima iz Ministarstva
Kako nezvanično saznajemo, crnogorsko ministarstvo planira da sibirske tigrove iz Sutomora trajno smjesti u nekom zoološkom vrtu u inostranstvu, gdje će im biti obezbijeđeni odgovarajući uslovi za život.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.