Svake godine sa područja bosilegradske opštine otkupi se između trista i 500 tona sveže borovnice i tu najmanje para ostane ljudima iz naše opštine kojima je to često jedini izvor prihoda, zbog čega sam uputio pismo ministru poljoprivrede Dušanu Petroviću i nadležnim organima da ove sezone samo registrovani otkupljivači mogu da otkupljuju borovnice – kaže predsednik opštine Bosilegrad Vladimir Zaharijev.
Prema njegovoj proceni, berba borovnice počeće za deset do petnaest dana obzirom na izuzetno toplo leto i u ovom brdsko planinskom području.
Zaharijev, međutim, navodi da se ove godine očekuje manji rod borovnice zato što je na proleće „došlo do paljenja pašnjaka u kojima je stradala i borovnica“.
– Ja sam o svemu obavestio policiju, jer naše procene govore da je u tim nenamernim ili podmetnutim požarima izgorela trećina prirodnog staništa borovnice. Do sada nisam dobio ni jedan odgovor iz policije na naše sumnje da je neko namerno želeo da ove godine rod bude manji – navodi Zaharijev.
Podaci govore da je od 570 kvadratnih kilometara na koliko se prostire pogranična i ekstremno nerazvijena opština Bosilegrad, trećina pod prirodnim staništem borovnice, što je oko 190 kvadratnih kilometara. Kada se imaju u vidu podaci lokalne samouprave da je u požarima izgorela trećina, odnosno oko 64 kvadratnih kilometara, onda se može očekivati da je ovogodišnja aktuelna površina pod borovnicom ispod 130 kvadratnih kilometara.
– Očekujemo pomoć države i spremni smo da sarađujemo kako bi ovogodišnja sezona berbe borovnice protekla bez onih koji žele da se obogate za deset dana. Mi nemamo kapacitete da preko naših inspekcija sprečimo prevremeno branje plodova na području Crnooka, Besne Kobile, Milevske, Gloške i drugih pre svega brdsko planinskih delova naše opštine – naglašava Zaharijev za Danas.
– Pamtimo da je za kilogram u otkupu plaćano i po 250 dinara, da bi prošle godine divlji otkupljivači plaćali kilogram i ispod 90 dinara. Ove godine nadamo se da uz pomoć države u zaštiti berača, pre svega ljudi iz naše i susednih opština, ta cena ne bude manja od sto dinara po kilogramu, ma kolike količine ponudili – očekuje Zaharijev.
Sa ovakvim procenama slažu se i poljoprivredni stručnjaci sa juga Srbije koji upozoravaju da „državnim merama zaštite borovnice“ treba da bude obuhvaćeno i područje opštine Surdulica kojoj pripada i Vlasina sa najvećim veštačkim jezerom u Srbiji.
Žetva od koje se živi godinu dana
Za Bosilegrad, siromašnu pograničnu opštinu u kojoj većinsko stanovništvo predstavljaju pripadnici bugarske nacionalne manjine, sezona berbe borovnica je „žetva od koje se živi godinu dana“. Ovde pažljivo prate situaciju sa malinarima u Srbiji, ali i cene borovnice na berzama u Evropi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.