Snage odane libijskom vođi Muameru el Gadafiju povratile su juče Ras Lanuf i primorale pobunjenike da napuste pozicije osvojene tokom vikenda i da se povuku na istok. Nakon što su provladine trupe zauzele taj grad pobunjenici su se u panici povukli u pravcu Brege.


Ras Lanuf, gde se nalazi naftni terminal, pao je u ruke pobunjenika 27. marta kada su sa istoka zemlje krenuli u prodor ka zapadu, koristeći to što su Gadafijeve snage oslabljene bombardovanjem međunarodne koalicije. Međunarodnoj koaliciji je trebalo pet dana bombardovanja da uništi tenkove libijske vlade oko Adždabije, posle čega su u grad ušli pobunjenici. Ta pobeda podstakla je protivnike režima u Tripoliju da krenu u prodor od 300 kilometara ka zapadu, dok nisu stigli na 50 kilometara od Sirta, Gadafijevog rodnog grada, gde su zaustavljeni i provladine snage su ponovo dobile prevlast.

Portparol predsednika Ugande Joverija Musevenija izjavio je da je libijski lider dobrodošao da živi u toj državi, izvestila je Beta. Prema rečima Musevenijevog portparola, takva politika zemlje je delimično uslovljena i činjenicom što su mnogi građani Ugande sedamdesetih godina 20. veka, za vreme vladavine diktatora Idija Amina, bili primorani da napuste zemlju.

– Imamo blage kriterijume za dodeljivanje azila. Gadafi će moći da živi ovde ukoliko to bude potrebno – rekao je portparol predsednika Ugande. Uganda je prva država koja je ponudila utočište libijskom vođi. Kako navode svetske agencije, jedan od mogućih razloga za takav potez jeste i to što Gadafi, kao i predsednik Ugande, pripada staroj grupi afričkih lidera s dugim vladarskim stažom. Predsednik Ugande Joveri Museveni je na vlasti već 25 godina, dok je Gadafi na čelu Libije više od četiri decenije.

Nasuprot tome, glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda izjavio je da će do maja doneti odluku da li će protiv Gadafija podići optužnicu za ratne zločine. Optužnica bi predstavljala otežavajuću okolnost za davanje azila libijskom budući da je Uganda potpisnica Rimskog statuta na osnovu kojeg je osnovan Međunarodni krivični sud.

Kina za mirno rešenje

Peking – Kineski predsednik Hu Đintao upozorio je povodom akcije međunarodnih snaga u Libiji, da je istorija više puta pokazala da upotreba sile nije odgovor na probleme već da samo čini stvari komplikovanijima.

– Ukoliko vojna akcija donosi katastrofu civilima i humanitarnu krizu, ta akcija nije u skladu sa ciljevima rezolucije UN – rekao je Hu u Pekingu posle sastanka sa francuskim predsednikom Nikolom Sarkozijem, prenela je Sinhua. Beta

Belgija: Pomoć oružjem preterivanje

Brisel – Belgija je juče, za razliku od Francuske i Velike Britanije, odbila da učestvuje u naoružavanju libijskih pobunjenika. „Pomagati pobunu naoružavanjem je preterivanje“, rekao je ministar spoljnih poslova Steven Vanakere i dodao da bi time Belgija izgubila podršku arapskog sveta. SAD, Francuska i Velika Britanija su predložile da se pobunjenicima u Libiji, koji su loše naoružani, pomogne slanjem dodatnog oružja. Beta – AFP

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari