Dve nedelje nakon što je podneta prijava za ugrožavanje sigurnosti, kada su na velikom broju beogradskih fasada osvanuli uznemirujući grafiti u kojima se autor emisije “24 minuta sa Zoranom Kesićem” povezuje sa datumom tragedije u Novom Sadu, Kesić je dobio poziv na razgovor iz tužilaštva, rekao je voditelj za Danas.
„Danas me je, 14 dana nakon prijave, kontaktirao javni tužilac. Uskoro ćemo se sastati i spreman sam da sa radošću i vanrednim elanom doprinesem otkrivanju zasad anonimnih počinilaca i nalogodavaca ovog nasilja i nad pojedincem i nad gradom, kazao je Kesić u izjavi za naš list.
Podsetimo, prekršajnu i krivičnu prijavu za ispisivanje uznemirujućih grafita u kojima se “targetira Zoran Kesić i ruži Beograd” MUP-u je podnela 4. januara Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), nakon što je Kesić slučaj prijavio 31. decembra u Policijskoj stanici Vračar.
ANEM je upozorio da napisano minimalno 200 grafita šablonom samo na potezu od Slavije do Kalemegdana u veoma kratkom roku, te da su na desetine mesta na Vračaru, Starom gradu i Novom Beogradu ispisani grafiti veličine od nekoliko kvadratnih metara ili dugi desetak metara. Pored toga ispisani su na skoro svakoj zgradi u Ulici srpskih vladara, na zgradi SANU, Andrićevoj zadužbini, zgradi Protokola, JDP i preko puta na Cvetnom trgu, na ulasku u Terazijski tunel sa obe strane, a nisu pošteđene ni zgrade pod zaštitom kao kulturni spomenici. „Šteta naneta imovini i Beogradu je veoma velika“, objavio je tada ANEM.
„U pitanju je očigledno velika operacija koja ima za cilj uništavanje imovine, ruženje grada i uznemiravanje Zorana Kesića i njegove porodice, kao i njegovog tima saradnika i uznemiravanje i drugih novinara i medijskih radnika. Do sada nismo imali operaciju targetiranja nekog novinara ovolikih razmera kada je reč o ispisivanju grafita“, piše u saopštenju i dodaje se da je o slučaju obaveštena i Stalna radna grupa za bezbednost novinara.
Advokat Bratislav Marković kaže da u ovom slučaju ima jasnih osnova za postupanje tužilaštva i to po osnovu krivičnog dela ugrožavanja bezbednosti.
– U slučaju pretnji grafitima upućenih Kesiću na njegovu štetu, je jasno izvršeno delo ugrožavanja bezbednosti. Svakako je došlo i do uznemirenja građana, zbog čega se radi o stavu dva ovog dela, o težem obliku ugrožavanja sigurnosti, gde bi tužilaštvo i policija morali da postupaju po službenoj dužnosti i da saopšte javnosti šta su do sada učinili, objašnjava za Danas Marković i dodaje da, u situaciji velikih pritisaka i tenzija u društvu, kada su takva ugrožavanja bezbednosti često praćena i pojačana kampanjama provladinih tabloida, pretnja nekome ko se bavi objektivnim novinarstvom je za svaku osudu, te je neophodno da tužilaštvo reaguje.
Udruženje novinara Srbije (UNS) juče je zatražilo da se javnost hitno obavesti dokle se stiglo sa istragom u ovom slučaju, te da se počinioci adekvatno i bez odlaganja kazne.
– U pitanju je još jedna orkestrirana kampanja protiv novinara, ovoga puta u nju je, zbog broja i veličine grafita i lokacija, moralo da bude uključeno više lica i resursa, što govori o dobro planiranoj nameri da se Zoran Kesić zastraši, targetira i diskredituje, da se njegova porodica, tim saradnika ali i šira javnost uznemiri. Korišćen je oprobani recept izvlačenja iz konteksta nečije izjave, pa stavljanja u kontekst satanizacije ličnosti, komentariše za Danas potpredsednica UNS-a Olivera Milošević.
Ona dodaje da je poražavajuće i obeshrabrujuće što niko od nadležnih ne reaguje, a skoro sve lokacije na kojima su ispisani grafiti pokrivene su kamerama.
– Koliko znam, na prijave koje je podneo ANEM, nema još reakcija, niti informacija. Takvo ponašanje i ignorisanje problema neminovno vodi ka zaključku da ova kampanja ima politički potpis, jasna je Milošević.
Na činjenicu da je većina prostora na kom se nalaze ispisani grafiti pokrivena sigurnosnim kamerama, ukazao je i ANEM. U saopštenju je navedeno i da nije vidljiva ni jedna aktivnost na razotkrivanju počinilaca, niti su nadležne službe intervenisale sa čišćenjem ovih objekata.
Sa druge strane, Ministarstvo informisanja na ovaj slučaj nije zvanično reagovalo, niti osudilo ispisivanje grafita.
U današnjem odgovoru listu Danas, iz kabineta ministra kažu da su za podnošenje krivične prijave protiv N. N. lica zbog ispisivanja grafita o Zoranu Kesiću obavešteni isključivo preko izveštavanja medija o tom događaju. Takođe, kažu da ne smatraju da se radi „ni o kakvoj pretnji“, te da ne vide „ni potencijalnu prirodu pritiska koji bi bio sadržaj u tekstu navedenog grafita“.
„Ovom ministarstvu je poznato i to da je, prema navodima sadržanim u NUNS-ovoj onlajn bazi slučajeva ometanja rada ili ugrožavanja bezbednosti novinara, g. Kesić saopštio da se sadržaj tog grafita može povezati sa njegovim nastupom koji je imao 1. novembra 2024. u Sarajevu. U vezi sa tim, g. Kesić je pojasnio da sadržaj grafita može da predstavlja deo iz njegove rečenice koju je izgovorio tokom tog nastupa, a koja glasi „Show must go on za nas koji ostajemo, koji žalimo za žrtvama i nadamo se brzom oporavku povređenih, ali i koji insistiramo na odgovornosti““, pojašnjavaju svoj stav iz Ministarstva.
Dalje ukazuju i na to da u „onlajn bazi NUNS-a o slučajevima ometanja rada ili ugrožavanja bezbednosti novinara ovaj slučaj nije okarakterisan kao pretnja, već kao vid pritiska“.
„Ministarstvo je saglasno sa stavom NUNS-a da se ne radi ni o kakvoj pretnji, a Ministarstvo ne vidi ni potencijalnu prirodu pritiska koji bi bio sadržan u tekstu navedenog grafita“, poručuju iz Ministarstva informisanja.
Opasno crtanje meta
“Mnogo je sve ovo opasno, jer vidimo koliko je veliki angažman za stezanje obruča oko neistomišljenika i kritičara vlasti. Pogotovo je opasno u ovako osetljivom trenutku u društvu koje je polarizovano do tačke pucanja i samo je pitanje kada će ova usijana atmosfera pritisaka na novinare i crtanja meta, dovesti do nekog neželjenog epiloga“, kaže još Olivera Milošević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.