Zbog čestih kvarova na vodovodnoj mreži i s obzirom na nemogućnost parcijalnog isključenja u toku sanacije istih, građani Sjenice su navikli na česta isključenja vode. Par sati dnevno bez vode, skoro da je postalo uobičajena pojava. Problemi sa zastarelom vodovodnom mrežom međutim, dolaze do izražaja tek kada ceo grad ostane bez vode na duži vremenski period.

To se dogodilo prošlog petka kada je, zbog pucanja glavne vodovodne cevi na izvorištu „Zarudine“, ceo grad ostao bez vode. Radovi na sanaciji kvara trajali su dva dana, a građani su se vodom snabdevali sa obližnjih izvora. „Po peti put, sanirali smo kvar na glavnoj vodovodnoj cevi. Pošto nismo imali adekvatnu cev da bismo izvršili zamenu oštećene cevi od pet metara, čekali smo da nam kolege iz Raške pošalju delove spojnica, pa smo taj kvar sanirali krpljenjem iz tri dela, i ta mesta su veoma kritična“, rekao je za naš list šef održavanja vodovoda u Javnom komunalnom preduzeću „Vrela“ Ćemal Šoljanin.

Na izgradnji i održavanju vodovoda i kanalizacije, u dužini od više od 40 kilometara, angažovano je samo osam radnika. S obzirom na stanje u komunalnoj infrastrukturi Sjenice, u improvizovanim uslovima i bez odgovarajuće opreme, ovi radnici svakodnevno rade na sanaciji kvarova na vodovodnoj i kanalizacionoj mreži. „U odnosu na evidentne probleme sa vodovodnom mrežom, sve češće intervencije na kanalizacionoj mreži, za njih su mnogo teži i komplikovaniji posao, koji se u takvim uslovima, samo privremeno rešava“, upozorava Šoljanin.

Prema njegovim rečima, ako se ne preduzmu odgovarajuće mere, kanalizacija će postati još veći problem u Sjenici. „Nije tako veliki problem dovesti vodu, ali problem je kuda je odvesti. Ovako urađena kanalizacija, ne može da funkcioniše ni pod kakvim uslovima. Oko 30 odsto grada, uključeno je u cevi fi 200 (prečnika od 20 centimetara), jedan deo sa prečnikom od 30, a pojedini kraci sa cevima od 40 centimetara, a sve se uključuje u cevi od fi 200. Kanalizacija u Sjenici nije ispirana poslednjih trideset godina. Svaka poplava i svako izlivanje kišnice nama predstavlja problem, jer je kompletna kišna kanalizacija uključena u fekalnu“, ističe Šoljanin. On razume ogorčenje građana Sjenice, ali apeluje i na razumevanje prema radnicima komunalnog preduzeća koji rade u skoro nemogućim uslovima. „Kanalizaciju otčepljujemo cisternom, a sumnjam da se bilo gde to radi na takav način. Ovom preduzeću su potrebna ulaganja i bolji uslovi za radnike. Oni su i dalje smešteni u prostorijama stare Jošanice, gde ne postoje uslovi ni da se umiju a kamoli istuširaju i presvuku posle svakodnevnih terenskih intervencija“, istakao je Šoljanin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari