Više od šest decenija pošto su nacisti usmrtili šest miliona Jevreja, Memorijalni centar holokausta u Jerusalimu odlučio je da edukuje arapsku manjinu u Izraelu, čiji mnogi pripadnici poriču da je tog užasa bilo ili umanjuju njegove razmere.

Poput njihove palestinske braće na Zapadnoj obali i u oblasti Gaze, veliki deo izraelskih Arapa – kojih ima oko 1,2 miliona – duboko je uveren da su njihove patnje neraskidivo povezane sa holokaustom. Iako se nacistički genocid obavezno izučava u izraelskom školama, među Arapima ima malo saosećanja za jevrejske žrtve iz Drugog svetskog rata.

Zbog toga je Jad Vašem, memorijalni centar Holokausta, počeo da organizuje seminare za arapske učitelje, čiji je cilj da istorijske događaje vezane za Holokaust razdvoji od savremene bliskoistočne politike.

Organizatori, međutim, priznaju da je njihov rad težak izazov. „Uspeli smo da otvorimo prozor, ali ne i vrata. Moramo otvoriti i vrata da bismo započeli razgovor“, rekla je za AP Dorit Novak, glavni predavač u Jad Vašemu.

Nacisti i njihovi saradnici planirali su tokom Drugog svetskog rata da istrebe evropske Jevreje. Rezultat je bio oko šest miliona mrtvih, a mnogi od preživelih su izbegli, našavši utočište na području današnjeg Izraela. Temelj nastanka te zemlje postavile su UN 1947, kada su usvojile plan o podeli tadašnje Palestine, koja je bila pod britanskom upravom, na dve države – arapsku i jevrejsku, sa Jerusalimom kao gradom pod upravom svetske organizacije.

Ali godinu dana kasnije, pošto je Izrael proglasio nezavisnost, više od 700.000 Palestinaca je izbeglo ili je proterano iz svojih domova, u događajima koje oni na arapskom zovu „Nakba“ – katastrofa. Za mnoge Palestince i izraelske Arape, ta dva događaja zauvek će biti povezana, uz stavljanje znaka jednakosti između priznavanja holokausta i priznavanja Jevrejima prava na teritorije.

U prošlogodišnjem istraživanju javnog mnjenja koje je obuhvatilo 700 izraelskih Arapa, 30 odsto ispitanih nije verovalo da je Holokaust postojao, a autor ankete, jevrejski sociolog Sami Smuha, ocenio je da takav rezultat nije odraz generalnog poricanja holokausta već nezadovoljstva zbog politike Izraela.

Protest zbog diskriminacije

Arapi žele da iskažu protest zbog svog položaja u Izraelu, rekao je Sami Smuha i dodao da je za izraelske Arape „Holokaust sredstvo legitimisanja jevrejske države“. Izraelski Arapi čine petinu stanovništva jevrejske države, i za razliku od Palestinaca na Zapadnoj obali i u oblasti Gaze, oni su građani Izraela. Ali, oni su iskusili višedecenijsku diskriminaciju, koju u poslednje vreme ilustruje poziv nekoliko desetina rabina da Jevreji Arapima ne iznajmljuju kuće i stanove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari