Zbog nestašice namirnica u Francuskoj uvedene karte i za hleb 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

List Vreme je na današnji dan pre 80 godina pisao o stanju u privredi u Kraljevini Jugoslaviji, gde je ova delatnost bila na stabilnom nivou. U listu Pravda su istog dana izveštavali o problemima sa kojima se suočavaju privrednici u Francuskoj.

List Vreme pisao je o tome kako su tokom letnjih dana 1940. godine pojeftinile cene voća i povrća na beogradskim pijacama.

Zbog nestašice namirnica u Francuskoj uvedene karte i za hleb 2
Foto: Screenshot/digitalna.nb.rs

Već od ranog jutra u ulicama koje okružuju beogradske pijace mogle su se videti dugačke kolone automobila iz kojih poljoprivrednici iznose velike količine voća i povrća.

Rat nije uticao na uzgoj ovih namirnica, naprotiv, još uvek ih je bilo dovoljno da bi se podmirile potrebe stanovništva.

„Naročito je veliki dovoz svežeg, zelenog povrća, paprika babura i turšijara, krastavaca, crvenog patlidžana, mladog krompira, kupusa i boranije“, prenosio je list Vreme.

Prema pisanju ovog lista, paradajz, paprike i krastavac su zreli i krupni i ima ih u velikim količinama, zbog čega im je znatno pala cena i tih dana su bili dostupni svakom domaćinstvu.

Počela je i prodaja lubenica i dinja, čija je cena po kilogramu iznosila tri dinara.

„Šljiva, jabuka i krušaka ima dovoljno na svim pijacama. Kajsije i maline su na izmaku“, pisao je list Vreme, naglašavajući da je meso jedina namirnica kojoj je cena ostala nepromenjena.

Celokupno izadnje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

listu Pravda osvrnuli su se na probleme koji su pogodili francusku privredu.

Veći deo teritorije Francuske bio je pod nemačkom okupacijom, zbog čega je narušena ravnoteža koja je ranije postojala između zemljoradnje i industrije.

Zbog nestašice namirnica u Francuskoj uvedene karte i za hleb 3
Foto: Screenshot/digitalna.nb.rs

Prema pisanju lista Pravda, najveći problem koji je pogodio francusku privredu bila je nemogućnost izvoza i uvoza namirnica, zbog čega je postojala opasnost da dođe do nestašice osnovnih namirnica u zemlji.

„Vlada je uvela karte za hleb, dok su karte za šećer već ranije postojale“, saopštio je list Pravda.

Drugi problem viđen je u regulisanju cena namirnica, kojih je bilo sve manje.

„Vlada želi po svaku cenu da spreči dalje poskupljivanje. Međutim, do porasta cena mora doći kako zbog naglog porasta novčanog opticaja, tako i zbog oskudice robe“, objašnjeno je u listu Pravda.

Konačno, u ovom listu pisalo je i da su Francusku pogađali ozbiljni ekonomski problemi, jer su „rashodi države znatno porasli, dok su prihodi u smanjenju“.

Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari