Na današnji dan pre 80 godina list Vreme piše o nestašici uglja u Jugoslaviji, dok list Pravda piše o podizanju Narodnog doma u čast kralja Petra Drugog.
U pogledu snabdevanja ugljem, gradsko stanovništvo je zabrinuto da li će ove zime imati dovoljne količine uglja za ogrev.
U odnosu na prošlu zimu, kada je stanovništvo pretrpelo ogromnu nestašicu uglja, bile su zatvorene škole, dok se u javnim preduzećima radilo u hladnim prostorijama, piše list Vreme.
„Drvari i trgovci ugljem, pokušali su na vreme da se snabdu većim količinama uglja. Oni su zaključili znatne kupovine, ali ugljenkopi nisu u mogućnosti da im taj ugalj liferuju“, piše list Vreme.
Maksimiziranjem cena uglja, trgovci će dobiti angažovane količine.
Jedan od najvećih rudnih nalazišta u našoj zemlji izvozi ugalj u inostranstvo. To rudno nalazište je izvršilo isporuku oko 20.000 vagona u inostranstvo. Ni ove godine neće moći da radi za domaće tržište.
Kao jedini način da se izbegnu neprilike oko nestašice uglja i kako bi bilo dovoljne količine uglja za domaće potrebe, jeste da se preduzme akcija za povećanje proizvodnje uglja, a isto tako i akcija za ograničavanje izvoza uglja.
Celokupno izadnje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.
List Pravda piše da su meštani sela Žegnjane – Kozjak, kod Kumanova, uz pomoć sveštenika i učitelja započeli projekat izgradnje jednog velikog Narodnog doma u kojem bi bile mnoge ustanove.
U susret im izlaze mnoge državne ustanove. Kamen temeljac će biti postavljen 19. avgusta ove godine.
„Na dan Preobraženja seljaci bi hteli da i simbolično pokažu preobraženje sela kroz kulturnu i socijalnu akciju“, piše list Pravda.
Dom će nositi ime „Narodni dom Kralja Petra Drugog“ .
U Narodnom domu se nalaze sledeće ustanove: opštinski dom, ambulanta sa stanom za lekara, čitaonica, sokolski dom, parohijski dom i pošta.
„Smatra se da će ova lepa svečanost okupiti veliki broj ljudi, kako iz bliže tako i iz dalje okoline“, piše u tekstu.
Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.
„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.