Iako je 1,8 odsto mladih koji sada manje želi da ode iz Srbije, najveći broj mladih je odgovorio da se stav nije promenio zbog pandemije, pokazalo je istraživanje Krovne organizacije mladih Srbije.
Da se u proteklom periodu pokazalo da virus korona ne predstavlja samo globalnu zdravstvenu krizu, već dalekosežno utiče i na društvene i ekonomske tokove, proizvodeći višestruke posledice po živote ljudi, naglasili su u okviru istraživanja Krovne organizacije mladih Srbije.
„Iako su mlade žene i muškarci inicijalno bili viđeni kao deo društva u manjem riziku od pandemije, danas ne postoji sumnja da je njen uticaj sistemski i da društveno-ekonomski neproporcionalno pogađa mlade ljude širom sveta. Na posledice neadresiranja ovakvih ishoda ukazuju i brojna globalna i evropska istraživanja, upozoravajući na dugoročne efekte za ’karantin generaciju’”, objašnjeno je u uvodnoj reči ovog istraživanja.
Neke od tema u okviru istraživanja „Život mladih u Srbiji – uticaj Kovid-19 pandemije” bavile su se potpuno izmenjenim kontekstom obrazovanja, rada, kretanja, okupljanja, ponašanja, provođenja slobodnog vremena, života sa porodicom, partnerima i slično.
View this post on Instagram
U okviru istraživanja kao jedno od pitanja istakle su se i migracije mladih, njihove namere i želje da napuste Srbiju u budućnosti.
Rezultati su pokazali da najveći procenat ispitanika razmišlja o toj opciji, ali da trenutno ne planiraju da učine nešto po tom pitanju (46,1 odsto).
Da planiraju da se isele iz Srbije odgovorilo je 27 odsto mladih, a isto toliko da ne želi.
Postoji statistički značajna razlika u odgovorima u odnosu na godine ispitanika, istaknuto je u okviru istraživanja.
Odgovor da ne planiraju da se isele je manji kod starosne grupe od 25 do 30 godina u odnosu na mlade iz druge dve grupe i iznosi 23,4 odsto.
Kada je u pitanju grupa starosne dobi od 15 do 19 godina 30,6 odsto odgovorilo je da ne planira, a kod grupe od 20 do 24 godine taj procenat je nešto niži i iznosi 28 odsto.
Kao jedan od faktora na koji se celo istraživanje oslanjalo istakla se i celokupna situacija izazvana pandemijom virusa korona.
Najveći broj mladih je odgovorio da se stav nije promenio zbog pandemije (56,5 odsto).
Tek je 1,8 odsto mladih koji sada manje žele da odu iz Srbije, dok je čak 41,8 odsto mladih odgovorilo da je pandemija uticala i da sada žele još više da odu iz Srbije.
Govoreći o mladima i njihovom iseljavanju, na pitanje šta misle kako je pandemija uticala na druge mlade u pogledu stavova i planova o iseljavanju, najveći broj mladih smatra da sada još više mladih želi da ode iz Srbije.
Mladi smatraju da je pandemija negativno uticala na druge mlade i 73,8 odsto smatra da sada još više mladih želi da ode iz Srbije, a 22 odsto mladih smatra da se stav nije promenio. Tek 3,8 odsto mladih smatra da je pandemija uticala na to da sada manje mladih želi da se odseli iz Srbije, istaknuto je u dokumentu ovog istarživanja.
„Zabrinjavajući su podaci o planovima i razmišljanjima mladih o odlasku iz zemlje, ali bi za donositelje odluka morali da budu alarmantni i podaci o tome kako je pandemija uticala na planove mladih o odlasku”, naglašeno je u ovom delu istraživanja.
Kao preporuka, naglašeno je da rezultati istraživanja moraju biti „okidač za nadležne institucije i donosioce odluka da kreiraju mehanizme i usvoje akcione planove za programe ostanka mladih u Srbiji”.
Celokupne rezultate istraživanja možete pogledati na sajtu KOMS-a ili na sledećem linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.