Rezervisti leskovačkog kraja odlučno se protive predlogu Radne grupe Vlade Srbije o tzv. socijalnoj pomoći, jer će se naći u neravnopravnom položaju u odnosu na rezerviste Topličkog i pojedinih opština Jalbaničkog okruga, koji su uspeli da naplate ratne dnevnice za učešće u ratu 1999. godine na Kosovu i Metohiji.
Dušan Nikolić, član jedinstvenog štrajkačkog odbora rezervista nekadašnje Treće armije, saopštio je prekjuče na konferenciji za novinare, da predlog Radne grupe Vlade Srbije o socijalnoj pomoći mnogi rezervisti juga Srbije ne prihvataju.
– Štrajkački odbor ne želi da utičemo na rezerviste oko njihovog opredeljivanja, ali smo zauzeli jedinstven stav da se zbog diskriminacije rezervista Leskovca u odnosu na druge, uputi jedinstvena tužba protiv Republike Srbije – kaže Nikolić, dodajući da su spremni i za obraćanje Međunarodnom sudu za ljudska prava u Strazburu.
Leskovački rezervisti, inače, više neće organizovati proteste i štrajkove glađu, jer se pokazalo da takav vid građanske neposlušnosti nije imao uticaja na ponašanje Vlade Srbije. Nikolićje takođe najavio da će jedinstveni štrajkački odbor rezervista prerasti u političku organizaciju, jer smatra da je to jedini preostali način da se zaštite interesi svih učesnika rata 1999. godine na Kosovu i Metohiji.
Ratni veterani Leskovca su više puta protestovali ulicama Leskovca, Vlasotinca, Lebana i drugih mesta Jablaničkog okruga, a u zgradi SO organizovali su višednevni štrajk glađu. Najradikalnija akcija rezervista bila je blokada autoputa Leskovac – Niš pre nekoliko meseci kada je došlo i do sukoba s policijom i kada je povređeno nekoliko rezervista i policajaca.
Depresija
Većina veterana-rezervista, koji su bili uključeni u vojne jedinice na Kosovu i Metohiji tokom 1999. godine, žali se na brojne zdravstvene probleme, ali ih najviše muči depresija. To je, između ostalog, ocena do koje se došlo posle obavljene ankete sprovedene po uputstvu i modelu Ministarstva za rad i socijalnu politiku na uzorku od četrdesetak ispitanika. – Najveći broj vojnih rezervista nezadovoljni su jer su primorani da plaćaju lekarske preglede i lekove, a žale se i na kvalitet zdravstvenih usluga – kaže Miroslav Ranđelović, predsednik Udruženja boraca iz Vlasotinca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.