Kada vam rudnik dođe bezmalo u dvorište, onda teško da možete da živite normalno. Stoga ne čudi zahtev stanovnika Krivelja u blizini Bora da se čitavo selo zbog širenja površinskog kopa rudnika čiji je većinski vlasnik kineski „Srbija Ziđin koper“, nekadašnji RTB Bor, preseli na drugu lokaciju.
Lokaciju na kojoj neće biti učestalih miniranja, zagađenja vode i vazduha, lokaciju koja će biti trajno rešenje, jer među stanovnicima Krivelja ima i onih koji su se već jednom ili dva puta selili.
Iskustvo seljenja ima Dragoslav Nikolić, penzioner, mašinac, član Saveta MZ Krivelj, čovek koji je aktivno uključen u priču o preseljenju sela na lokaciju na kojoj neće biti rudarskih aktivnosti.
Uključen je i u rad radne grupe koju čine predstavnici Ministarstva rudarstva, Gradske uprave Bor, kao i Instituta za urbanizam i arhitekturu.
– Nama koji predstavljamo meštane Krivelja kroz Savet mesne zajednice, najvažnije je da se u potpunosti ispoštuju potrebe naših meštana. Važno je i da budemo složni, rekao nam je Dragoslav Nikolić.
Napominje da kod preseljenja nikako ne treba zaboraviti i emotivni moment: „Moj komšija kaže – ja sam bio u dva rata, ali je ovo mnogo teže. Zato smatram da kompanija i država na neki način treba da nagrade ljude koji idu sa svojih ognjišta“, kaže Nikolić.
U predstojećem postupku preseljenja „nijedan stanovnik sela Krivelj ne sme biti oštećen ni na koji način“, poruka je koju su Kriveljanima na nedavno održanom zboru preneli predstavnici Ministarstva rudarstva i energetike i lokalne samouprave. I jedni i drugi podržavaju stavove meštana o relociranju čitavog naselja i seoskog groblja.
Kriveljani mogu da biraju hoće li da svoje zemljište i kuće prodaju kompaniji i da onda tim novcem rešavaju svoje stambeno pitanje, hoće li svi kolektivno da se presele na novu lokaciju, što podrazumeva i da se pronađe novo mesto za selo, a onda reše infrastrukturna pitanja i izgrade kuće i objekti ili hoće u novo urbano naselje u Boru, za koje gradske vlasti već imaju potencijalne lokacije.
– O ovome će se žitelji Krivelja izjašnjavati u anketi koja je, između ostalog, potrebna za finalizaciju Prostornog plana područja posebne namene borsko-majdanpečkog rudarskog basena. To su inputi bez kojih se ne može. Kada se te polazne osnove regulišu sa pokrićem države da će ona da participira, onda se ide na finalizaciju prostornog plana. Sledi javni uvid ovog dokumenta, pa njegovo usvajanje, proglašavanje javnog interesa, a na osnovu njega po Zakonu o rudarstvu može da se radi eksproprijacija za parcele ili čitavog prostora naše lokalne zajednice koja je nekad bila 10.300 hektara, a sada je možda sedam, osam hiljada ili manje. Realno gledano, prostorni plan nakon dorade Instituta za urbanizam i arhitekturu i potrebne procedure, može da bude usvojen krajem godine, kazao je Dragoslav Nikolić.
Ministarstvo rudarstva i energetike podržava zahtev meštana za izmeštanjem celog naseljenog mesta zbog rudarskih aktivnosti, izjavio je posle zbora u Krivelju kome je prisustvovao pomoćnik ministarke rudarstva i energetike, Dejan Milijanović, a na kome su Kriveljani izložili svoj zahtev da se izmesti celo naseljeno mesto, a ne samo jedan deo.
– Sada sa Gradom Borom i kompanijom „Ziđin koper“ radimo na tome da taj problem rešimo na način kojim će biti pre svega zadovoljni meštani Velikog Krivelja. Naš zadatak je da ljudi u Boru žive u boljim uslovima, sa zdravijom životnom sredinom, a da se rudarske aktivnosti nesmetano odvijaju, u skladu sa svim odobrenjima i zakonskim propisima, rekao je Milijanović.
Borski gradonačelnik Aleksandar Milikić kazao da će Grad sagledati sve mogućnosti za preseljenje sela i infrastrukturno u potpunosti pripremiti lokaciju koja bude određena kao konačna.
Borski mediji prenose da zboru nisu prisustvovali predstavnici kineske kompanije i da su pisanom odgovoru naveli da je njihovo prisustvo u ovom trenutku preuranjeno, a da će se uključiti u proces preseljenja tek kada budu definisani svi parametri.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.