Zdravstveni radnici u pojedinim zdravstvenim centrima u Srbiji dobili su zabrane svake obustave rada u zdravstvenim ustanovama u kojima su zaposleni i to svi – od lekara do spremačica, a posle prve dve obustave na 15 minuta prošlog petka, kada su se zaposleni ZC Knjaževac i ZC Studenica iz Kraljeva pridružili zahtevima studenata i akciji Zastani, Srbijo, u okviru koje su odali poštu poginulima u Novom Sadu kada se na njih obrušila nadstrešnica Železničke stanice.
Većina lekara sa kojima je Danas stupio u kontakt nisu želeli pod imenom i prezimenom da govore niti da im se pominje ustanova u kojoj su zaposleni „jer će se znati ko je pričao“, ali kako prenose „neki od njih su se već izjašnjavali nadležnima zbog obustave rada na 15 minuta.“
Naredba
Ipak, da postoje naredbe zaposlenima u zdravstvu potvrđuje jučerašnja iz Zdravstvenog centra Valjevo, koju je potpisao direktor Vladimir Pantelić, a u koju je Danas imao uvid.
Pozivajući se na Zakon o zdravstvenoj zaštiti, u njoj se naglašava da je „uređeno da se kontinuiranost zdravstvene zaštite ostvaruje ukupnom organizacijom sistema zdravstvene zaštite koja obezbeđuje funkcionalnu povezanost i usklađenost zdravstvene zaštite od primarnog preko sekundarnog do tercijalnog nivoa zdravstvene zaštite i koja pruža neprekidnu zdravstvenu zaštitu građanima u svakom životnom dobu“.
Dodaje se da prema zaposlenima koji se ne budu pridržavali te naredbe biće preduzete mere u skladu sa zakomom i – potpis direktora.
On za Danas potvrđuje da je izdata ta naredba, dok na pitanje da li se radi o zabrani protesta zdravstvenih radnika, on kaže:
„Svako ima pravo da protestuje“
„Svaki radnik ima pravo da protestuje u skladu sa zakonom. Mi nismo nikoga prisiljavali ni na šta. Naši zaposleni, kako god oni reše i odluče, mi stojimo uvek iza njih i imamo jako dobor međusobni odnos. Ne samo sa zaposlenima, već i sindikatima. Dolazili su ovih dana članovi sindikata kod mene i nisu mi najavili protest“, navodi Pantelić.
Na pitanje Danasa da li zaposleni mogu tokom svoje pauze u trajanju od pola sata da učestvuju u akciji Zastani, Srbijo, on kaže:
„Naravno da mogu da iskažu poštu poginulima u Novom Sadu. Ne samo lekari, već i medicinske sestre i ostali zaposleni. Medicinske sestre su stubovi zdravstva u Srbiji. Imam samo reči hvale za zaposlene u ZC Valjevo. Ja sam u ovom času direktor, neko drugi će doći u nekom drugom času jer je to promenjiva kategorija“, navodi Pantelić.
Objašnjavajući otkud naredba koju je potpisao, on kaže da tokom 24 sata „mi moramo da pružimo svakom našem pacijentu adekvatnu, blagovremenu i najbolju zdravstvenu zaštitu“.
„Pogotovu u hitnim stanjima. Ne smemo ugroziti život pacijenta. Svačija prava treba poštovati. Naredbom ne utičem na stavove zaposlenih i njihova prava“, naglasio je on.
U istočnoj Srbiji, gde su zaposleni ZC Knjaževac prvi izašli ispred svoje ustanove, podržali studente i na 15 minuta obustavili svoj rad u okviru akcije Zastani, Srbijo, niko ne želi da govori za Danas, iako se uveliko na društvenim mrežama deli obaveštenje sa Fejsbuk stranice „Za Knjaževac bez straha“ da su lekari ZC Knjaževac dobili opomenu od policije da ne smeju da izlaze ispred zdravstvene ustanove da bi odali poštu poginulima u Novom Sadu.
Zaposleni u tom ZC nisu želeli pod imenom i prezimenom da govore za Danas, ali, prema našim nezvaničnim i nepotvrđenim informacijama, neki od njih su dobili pozive još u petak posle izlaska ispred vrata knjaževačkog zdravstvenig centra i savete da ne bi to trebalo da rade.
Radnici nisu želeli da kažu da li su pozive dobili od direktorke Andrijane Tošić ili nekog drugog.
Sama direktorka, koju smo zatekli u Beogradu, negirala je za Danas da je iko od radnika dobio bilo kakave opomene zato što su u petak obustavili rad na 15 minuta i pridružili se akciji Zastani, Srbijo.
Izlazak bio nenajavljen
„Taj izlazak je bio nenajavljen. Mene, kao rukovodećeg organa, smatram da bi trebalo obavestiti o takvim akcijama, ali u radno vreme, u radnoj uniformi svakome je mesto na svom poslu. U radno vreme zdravstvenim radnicima je mesto uz pacijente“, navela je ona.
Upitana za objave na mrežama, ona kaže da nema profile na njima i da ih ne prati te da ne zna ko stoji iza objave sa Fejsbuk stranice „Za Knjaževac bez straha“.
Podsetimo, kako je Danas već pisao, u petak, 20. decembra, prvo zdravstveni radnici u Srbiji koji su učestvovali u akciji Zastani, Srbijo, podržali studente i zaustavili svoj rad na 15 minuta bili su zaposleni u ZC Knjaževac i ZC Studenica u Kraljevu.
Potom su pojedini učestvovali na skupovima u Novom Sadu, u petak uveče, ali i u velikom skupu studenata na Slaviji u nedelju.
Mada su se nakon toga pojedini zdravstveni radnici javljali Danasu i prenosili da trpe pritiske zbog svojih akcija, oni danas nisu želeli javno da se ističu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.