Državno tužilaštvo u Berlinu potvrdilo je u subotu da je jedan advokat iz Hamburga podneo krivičnu prijavu protiv ministra inostranih poslova Franka-Valtera Štajnmajera, između ostalog zbog uskraćivanja slobode i telesnih povreda. Tužilaštvo, kako je saopšteno, tek treba da proveri održivost navoda iz prijave.

Državno tužilaštvo u Berlinu potvrdilo je u subotu da je jedan advokat iz Hamburga podneo krivičnu prijavu protiv ministra inostranih poslova Franka-Valtera Štajnmajera, između ostalog zbog uskraćivanja slobode i telesnih povreda. Tužilaštvo, kako je saopšteno, tek treba da proveri održivost navoda iz prijave. Tek posle toga će biti doneta odluka da li će biti pokrenut i istražni postupak protiv socijaldemokratskog šefa diplomatije.
Štajnmajer je već nekoliko nedelja pod sve većim pritiskom javnosti zbog sporne uloge u slučaju mladog Turčina iz Bremena Murata Kurnaza koji je nedužan proveo četiri i po godine u američkom zatvoru Gvantanamo na Kubi. Ovom aferom bave se specijalni Istražni odbor Bundestaga, kao i Kontrolna komisija Bundestaga za praćenje rada tajnih službi. Kurnaza, rođenog u Nemačkoj, 2001. u Pakistanu su bez ikakvog osnova uhasile tamošnje vlasti i predale Amerikancima koji su ga potom uputili u Gvantanamo, gde je pod najgorim mogućim i ponižavajućim okolnostima proveo četiri i po godine.
Prema tvrdnjama Kurnazovih advokata, istražnog odbora u Evropskom parlamentu i više drugih izvora, Amerikanci su Nemcima već 2002. ponudili da oslobode Kurnaza i prebace ga u Nemačku, što su vlasti u Berlinu odbile. Štajnmajera su oštro kritikovali i predstavnici stranke Zelenih koja je u prošlom mandatu sedam godina vladala zajedno sa socijaldemokratama. Zeleni smatraju da je Ministarstvo inostranih poslova, u vreme dok je njegov šef bio Štajmajerov prethodnik Joška Fišer iz stranke Zelenih, nastojalo da organizuje oslobađanje Kurnaza, dok su njegov povratak kočili Ministarstvo unutrašnjih poslova i ured saveznog kancelara čiji je šef u vreme prošle vlade bio Štajnmajer.
Ministar je u više navrata izjavio da se na sednicama vlada nije raspravljalo o mogućnosti Kurnazovog oslobađanja. Ipak mediji su, pozivajući se na interni izveštaj Savezne obaveštajne službe (BND), proteklih dana pisali da je u slučaju Kurnaz postojalo čak „tesno usaglašavanje“ između nemačkih i američkih obaveštajnih službi i da su SAD još 2002. poručile Berlinu da je dokazano da je Kurnaz nevin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari