Sirijski predsednik Bašar al Asad upozorio je na opasnost od zapadne intervencije u njegovoj zemlji gde se sedam meseci vode antivladini protesti, naglasivši da bi takva jedna akcija pokrenula „zemljotres“ koji bi „zapalio ceo region“. „Sirija je mesto gde se nalazi tektonska linija, ako se igrate sa tlom izazvaćete zemljotres. Da li želite da vidite još jedan Avganistan, ili desetine Avganistana“, zapitao je sirijski predsednik.
Asad je ovo izjavio u intervjuu za britanski list Sandej Telegraf u trenutku kada sve više demonstranta traži da se uvede zona zabrane leta nad Sirijom i kada jačaju sukobi između vladinih snaga i vojnih dezertera. Poslednji takav sukob dogodio se u subotu kada je poginulo 30 vojnika. Kako navodi agencija AP Asadove reči odražavaju sve veću zabrinutost sirijskog režima za mogućnosti strane intervencije zbog krize u zemlji.
Sirijske opozicione vođe još ne traže oružanu pobunu, kao što su to uradili u Libiji, i uglavnom su protiv strane intervencije, a SAD i njegovi saveznici nisu pokazali spremnost da intervenišu u još jednoj arapskoj državi u previranju, navodi AP. Međutim, kako pobuna u Siriji posle sedam meseci tapka u mestu neki demonstranti su počeli da traže uvođenje zone zabrane leta nad zemljom iz straha da režimske snage ne počnu protiv njih da koriste avione.
Za razliku od Gadafija Asad ima nekoliko moćnih saveznika koji mu omogućavaju da se odupre spoljnom pritisku, ocenjuje AP. Sukob u Siriji bi mogao da pokrene širi sukob na Bliskom Istoku u koji bi se uključili Izrael i Iran, dva velika neprijatelja, ocenjuje agencija. Sirija, dodaje AP, ne bi morala daleko da traži mete za gađanje pošto deli granicu sa Izraelom i Turskom.
Asad je napravio aluziju na te moguće probleme u intervjuu kada je rekao „bilo koji problem u Siriji mogao bi da zapali ceo region. Ako je plan da se podeli Sirija, onda će to biti podela celog regiona“. On je rekao da je siguran da će zapadne zemlje da pojačaju pritisak, misleći na seriju sankcija koju su Evropska unija i SAD uveli protiv Sirije. „Ali Sirija je drugačija po svemu od Egipta, Tunisa i Jemena. Istorija je drugačija, politika je drugačija“, rekao je Asad.
On je opisao pobunu u njegovoj zemlji kao borbu između islamizma i panarabizma. Time je mislio na sekularnu ideologiju njegove Bat partije i islamistički pokret Muslimanska braća koji je njegov režim suzbio 1982. godine. „Mi se borimo protiv Muslimanske braće od 1950-ih, i dalje se protiv njih borimo“, rekao je Asad. U intervjuu na ruskoj državnoj televiziji on je juče pozdravio to što je Rusija uložila veto u Savetu bezbednosti UN na predlog rezolucije kojom je trebalo da se uvedu sankcije Siriji. Veto je tada uložila i Kina.
Mitinzi i kontramitinzi
U znak podrške Asadovom režimu hiljade Sirijaca sa nacionalnim zastavama i Asadovim posterima okupilo se juče na jednom od glavnih trgova u gradu Sveidi, na oko 110 kilometara južno od Damaska, blizu granice sa Jordanom. Još dva slična okupljanja održana su nedavno u Damasku i u Latakiji. Sirijski opozicionari tražili su juče zamrzavanje ulaska Sirije u Arapsku ligu. „Prestanite da pružate podršku ubicama“, „Vojska Bašara al Asada nas ubija već osam meseci“, „Oni nas hapse i ubijaju bombama“, „A vi, Arapi, šta vi radite“?, napisali su aktivisti na svojoj Fejsbuk stranici „Syrian Revolution 2011“. Sirijsko ministarstvo spoljnih poslova kritikovalo je pak ministre Arapske lige koji su osudili nasilje koje se vrši nad sirijskim civilima. U saopštenju ministarstva se navodi da su sirijske vlasti začuđene zato što su ministri Arapske lige zauzeli stav na osnovu „laži“ televizijskih stanica koje „podstiču“ nasilje. Ministarstvo je optužilo „naoružane terorističke bande“ da šire haos.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.