Žene moraju više da rade da se dokažu 1Foto: N. M. Miletić

Radno mesto učiteljice u područnom odeljenju OŠ „Prvi maj“ u Brzeću Jasmina Savić iz Brusa „zamenila“ je pozicijom zamenice predsednika Opštine i tako postala prva žena na ovoj funkciji u istoriji Brusa.

Odgovarajući na naša pitanja o položaju žena u javnom i društvenom životu Brusa, Jasmina Savić je ocenila da se ni po čemu ne razlikuje od položaja žena širom Srbije.

Žena je, kaže između ostalog, svuda stub stabilne i zdrave porodice, pa je na njoj veliko opterećenje u kući i na radnom mestu, ako radi, suočava se sa ekonomskim problemima svakako, a često se pored dece brine o svojim i roditeljima svoga muža. Rastrzana između svih obaveza najmanje stigne da vodi brigu o sebi i svojim potrebama, kojih često nije ni svesna.

– Ravnopravno učešće žena i muškaraca u političkom i javnom životu je jedan od uslova demokratije. Volela bih da svojim ponašanjem i radom pošaljem poruku mladim ženama koje žele da se bave politikom, da budu odmerene u svakom pogledu. To nije lako, ali ukoliko želite da vas cene u srpskom društvu, morate biti obrazovane, ozbiljne, informisane i pet puta bolje nego što su to muškarci – naglašava Savić.

Na pitanje ima li rodne diskriminacije u društvu, zamenica predsednika Opštine Brus kaže da rodne diskriminacije nema u smislu registrovane pojave, ali nasleđeni stereotipi i tradicionalno ponašanje žene bacaju na marginu društvenih i javnih događaja: – Žena, da bi se dokazala u društvu, mora prvo da prevaziđe sve ove probleme u svojoj porodici, sa mužem, a potom da se na svom radnom mestu pokaže i dokaže kako bi se, ne izjednačila, nego svojim kvalitetima stala mnogo ispred muškaraca, kako bi napredovala i za taj trud i rad bila nagrađena. Pa, i tada je pitanje. To se u poslednje vreme menja nabolje, ali nekako kao da žene nemaju snage da se bore.

Ne može, dodaje, da proceni „da li im je lakše u senci muškaraca ili o tome i ne razmišljaju“.

Nezaobilazno pitanje je položaj seoskih žena, posebno u sredinama poput bruske gde preovladava ruralno područje i ruralno stanovništvo.

– Žene sa sela su heroine današnjeg vremena. Težak rad na polju, porodica, kuća, sve je na njima. U seoskim porodicama sve je manje mladih, tako da je to dodatno opterećenje za žene u godinama – ocena je Jasmine Savić: – Posebno je važna njihova zdravstvena zaštita. Mnoge od njih nemaju ni osiguranje. Zemlja se uglavnom vodi na najstarijeg člana domaćinstva, na žene izuzetno retko, tako da se i pored mukotrpnog rada u velikom broju slučajeva vode kao izdržavani članovi porodica.

Na sreću, žensko preduzetništvo je u zamahu. Žene, posebno mlađe, u nemogućnosti da nađu stalno zaposlenje otvaraju preduzetničke radnje u kojima se, manje-više, bave tradicionalnim ženskim zanimanjima.

U Brusu i okolini sve se više žena bavi pripremom domaće zimnice, posebno ajvara, tu su i male radnje za proizvodnju tekstila, pripremu kolača, kozmetički i frizerski saloni, prodavnice i butici. To jeste nedovoljno, jer je na tržištu veliki broj žena sa slabim kvalifikacijama ili u godinama kada je veoma teško doći do posla, ali ohrabruje činjenica da ima pozitivnih pomaka.

U lokalnim razvojnim dokumentima stavljen je akcenat na poboljšanje pozicije žene u javnom, društvenom i socijalnom smislu, pa je važno pitanje kako Savić sa pozicije zamenice predsednika Opštine vidi dalji razvoj položaja žena u Brusu i prioritete lokalne samouprava.

– Žene su i do sada, mada iz senke, i te kako učestvovale u razvoju Brusa. Svojim radom su dale nemerljiv doprinos. Imajući u vidu prioritete koje je lokalna samouprava zacrtala, a koji se tiču pre svega infrastrukturnog uređenja i turističkog razvoja, jasno je koliko tu ima prostora za unapređenje položaja žena, pre svega ekonomskim snaženjem i zapošljavanjem, što je u korenu svih problema i nedaća koje žena preživljava u porodici i društvu.

Brus je, podseća naša sagovornica, jedna od retkih malih sredina u Srbiji gde veći deo odgovornih funkcija u preduzećima, javnim ustanovama i institucijama pripada ženama: – Lokalna samouprava se time ponosi.

Ženama pripada niz najodgovornijih funkcija u gradu, što je dovoljan pokazatelj preduzimljivosti, upornosti, umešnosti i sposobnosti ovdašnjih žena da na sebe preuzmu teret rukovođenja školskim i kulturnim ustanovama. Žene se nalaze na čelu Osnovnog suda, doskora Poreske uprave, NSZ, Službe za katastar nepokretnosti, Trezora Narodne banke, Poštanske, Komercijalne i Inteza banke,…. U kabinetu predsednika takođe se poštuje reč žena.

Pored nje, tu su na važnim pozicijama pomoćnica predsednika i šefica kabineta.

Savić: Slučaj Jeličić – Lukić bez većeg uticaja

U vreme pripreme ovog teksta za štampu u Kruševcu je održano ročište po tužbi Marije Lukić protiv bivšeg predsednika Opštine Milutina Jeličića Jutke, za seksualno uznemiravanje, proces koji je izazvao veliku pažnju javnosti, pa je jedno od najvažnijih pitanja kako se taj slučaj odrazio i održava na položaj žena u Brusu, pre svega zaposlenih u javnom sektoru.

– Aktuelni slučaj nema neki ozbiljniji uticaj kada je odnos prema ženama u javnom sektoru u pitanju. Tu je oduvek vladalo poštovanje i saradnja – uverena je zamenica predsednika Opštine Brus Jasmina Savić.

Tekst je deo projekta „Položaj žena u javnom i političkom životu Brusa“, koji se sufinansira sredstvima opštine Brus. Stavovi izneti u medijskom prilogu nužno ne odražavaju stavove organa koji sufinansira projekat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari