Žene ne dolaze lako na odlučujuće pozicije 1Foto: Jelena Diković

Ženama u regionu nedostaju bazična prava i ne dolaze lako na odlučujuće pozicije, samo je jedan od zaključaka panela „Normalizacija izvan politike“, koji je održan danas u okviru konferencije Fondacije Jelena Šantić pod nazivom Žene i mir – dijalog izvan pregovaračkog stola“.

Liridona Sijarina iz Prištine je ukazala da na Kosovu postoje dobri zakoni kada je reč o položaj žena, ali da je realnost drugačija, ističući da trenutno kosovskim ženama nedostaju bazična prava. Kako je ukazala, nakon rata na Kosovu, radilo se na podizanju svesti kod žena da se uz pomoć afirmativnih mera istaknu, kako bi zauzele dostojanstvenu poziciju u društvu.

Objasnila je da je oko 30 odsto žena nalazi u politici na Kosovu, što je veoma važno, ali da žene nemaju pristup u ekonomskim sferama i da nisu na „perspektivnim pozicijama“.

Sijarina je ukazala da se žene na Kosovu suočavaju i sa seksualnim nasiljem u javnim prostorima, a ne samo u privatnoj sferi.

Biljana Đorđević iz Inicijative Ne davimo Beograd, istakla je da ima mnogo žena u aktivixmu i politici u Srbiji, ali da ih je malo na čelnim pozicijama. Ukazala je da žene zauzimaju mnoge profesije koje nisu profitabilne.

Rada Borić iz Nove Ljevice iz Zagreba naglasila je da su žene „apsolutno te koje pokreću promene, pa tako i u politici“.

Prema njenom mišljenju, Hrvatska nazaduje kada je reč o ljudskim pravima, ukazujući da nacionalna strategija za ravnopravnost polova kasni već pet godina. Kako je naglasila, potrebno je „ostati aktivistkinja u politici“, jer se jedino tako može promeniti politička situacija kada je reč o ženama.

Na prethodnom panelu „Boriti se za istinu“ govorilo se o ulozi medija u procesu normalizacije odnosa u regionu na kojem su govorile Jelena Diković, novinarka Danasa, novinarka iz Prištine Serbeze Hadžiaj (Haxiaj) i Jovana Prusina iz BIRN-a. Učesnice panela su pričale o problemima sa kojima se suočavaju baveći se novinarstvom.

Prusina je naglasila da brojni procesi koji su trebali da se obave u Srbiji nisu, pre svega u oblasti suočavanja s prošlošću, i da je situacija u zemlji samo posledica toga, aludorajući na nedavni napad radikala na Natašu Kandić i nekoliko aktivista i aktivistkinja za ljudska prava.

Ona je istakla da retki mediji u Srbiji pokrivaju teme tranzicione pravde regionalno, a da bez regionalnog posmatranja nije moguće raditi teme iz oblasti tranzicione pravde. Prema njenim rečima, nasleđe rata je sve prisutnije a da Srbija to nasleđe gura u stranu, kao da se ništa nije desilo tokom devedesetih.

Diković je istakla, između ostalog, da će situacija u Srbiji biti još teža jer aktuelna vlast neće mirnim putem predati vlast kada do toga jednom dođe.

Hadžiaj: Potrebna nam je solidarnost

Serbeze Hadžiaj, novinarka iz Proštine govorila je o svojim iskustvima kako je biti novinarka na Kosovu, koliko je teško pisati o nekim temama, poput nestalih osoba, ukazujući da je potrebna solidarnost, odnosno da novinari i novinarke jedni druge podržavaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari