Ženama koje žele da izgrade karijeru u pravosuđu je teže, jer su one ujedno i stub porodice, izjavio je FoNetu tužilac Predrag Milovanović. On je u serijalu razgovora Stigma istakao da je u pristupu koleginicama uvek profesionalan i da se trudi da bude podrška.
„Uzimao sam da dežuram praznicima, uvažavajući da su mnoge moje kolegenice i majke i da su dodatno zauzete“, objasnio je Milovanović.
Priznaje da njegove koleginice temeljnije prilaze predmetima, ali tvrdi i da se predmeti u tužilaštvu ne raspodeljuju u odnosu na pol.
„Ono o čemu se više vodilo računa, ako je nešto politički osetljivo, jeste da li će taj biti lojalan ili neće, bez obzira na pol“, ukazao je Milovanović.
Od 2009. kada je ušao u pravosuđe, u sistemu je bilo dve trećine žena, podsetio je on i konstatovao da se u međuvemenu ta razlika i diskrapanca nešto smanjila.
Na konkursu u kojem je Milovanović učestvovao, od 10 prijavljenih kandidata, bila su svega dva ili tri muškarca.
„Kad sam izabran na konkursu za pripravnike, pre više od 15 godina, postojala je neformalna, blaga prednost za muškarce”, navodi Milovanović.
Ovaj član Upravnog odbora Udruženja tužilaca Srbije i izborni član Visokog saveta tužilštva podseća da je, kao pripravnik, od starijih kolega slušao da u pravosuđu rade samo neuspešni muškarci.
Milovanović tvrdi da ta profesija, za razliku od žena, nije perspektivna za muškarce, a kao razlog navodi materijalni položaj.
Prema njegovom shvatanju, taj materijalni položaj i status ne prate prinadležnosti, kompleksnost i složenost posla.
On je ukazao na uvreženo mišljenje među muškarcima da im njihov materijlani status u pravosuđu, kao „pater familijasa” u porodicama, ne dozvoljava da „izdominiraju“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.