Žene se teže nose sa zavisnošću od muškaraca 1Foto: Pixabay/ EmilianDanaila

U Evropskoj uniji poslednji podaci ukazuju da je 34.8 miliona žena od 15. do 64. godine imalo iskustva sa narkoticima. Za razliku od 54.3 miliona muškaraca taj broj jeste manji, ali je i izlečenje, rehabilitacija i pristanak žena na lečenje je sve teže, rezultati su istraživanja Evropskog Centra za monitoring droga i zavisnika od narkotika.

Izveštaj Evropskog Centra za monitoring droga i zavisnika od narkotika poziva se na novu statistiku prema kojoj jednom kad žene počnu da zloupotrebljavaju droge njihova stopa upotrebe skače brže nego kod muškaraca. Žene, kaže se, imaju sklonost i da rapidnije razviju poremećaj korišćenja opojnih supstanci.

Dok žene i devojke čine jednu trećinu globalnih uživalaca droga, samo su jedna petina lečenih od zavisnosti žene – jer sistemske barijere utiču na njihov pristup lečenju, podsećaju iz Organizacije „Izlazak“.

Podaci iz izveštaja indikativno otkrivaju i da su mlađe žene sklonije ekperimentisanju sa drogama i opijatima, kao i da potiču iz sredine u kojoj su se suočile sa nasiljem, iz traumatičnih i porodica sa narušenom strukturom.

Žene koje koriste droge i opijate su, prema poslednjim izveštajima, iskusile psihičko i seksualno zlostavljanje, neki oblik nasilja u najranijem detinjstvu, kao i poremećaje u ponašanju koji su ih odveli u zavisnost.

Ono što se pokazalo kao otežavajuća okolnost za oporavak je što žene koje imaju problem sa zavisnošću dolaze iz marginalizovanih sredina, lošijeg ekonomskog statusa, bez sredstava za oporavak i njima je lečenje nepristpačnije.

One se, ipak, odlučuju da promene svoj život jer svaka u određenoj životnoj fazi dođe do pitanja rađanja i ostvarivanja majčinstva koje je ženama biološki veoma važno. Taj odnos i veza sa porodicom, decom, kažu izveštaji, predstavlja ključ u izlečenju.

Najviše žena sa problem zloupotrebe droga registrovano u Francuskoj, 33 odsto od celokupne ženske populacije, Danskoj i Velikoj Britaniji. Na suprotnoj strani skale, sa najmanjim procentom u borbi sa zavisnošću imaju žene na Malti, 1 odsto, slede Turska sa dva odsto i Grčka, 4 odsto zavisnih žena.

O Međunarodnom danu

Generalna skupština UN proglasila je, 1987. godine, 26. jun Međunarodnim danom protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama kao izraz odlučnosti da ojača delovanje i saradnju u borbi protiv zloupotrebe i trgovine drogam, podseća Organizacija „Izlazak“.

Оvај dаn оbеlеžаvа sе širоm svеtа u cilju mоbilisаnjа pојеdinаcа i zајеdnicе zа pоdizаnjе svеsti о vеliкоm društvеnоm prоblеmu којi prеdstаvljа, prе svеgа, ilеgаlnа drоgа i zа акtivаn оdnоs u suzbiјаnju prоblеmа zlоupоtrеbе drоgа.

Slоgаn каmpаnjе zа 2018. gоdinu је „Prvо sаslušај” kojim se uкаzuje dа је nајprе sаslušаti dеtе ili mlаdu оsоbu, prvi i оsnоvni коrак којi trеbа učiniti како bi im sе pružilа pоmоć u njihоvоm zdrаvоm оdrаstаnju i bеzbеdnоm rаzvојu.

Cilj каmpаnjе је pоdršка prеvеnciјi upоtrеbе drоgа која је zаsnоvаnа nа nаučnim dокаzimа о еfiкаsnоsti, као i pоvеćаnjе еfекtivnоg invеstirаnjа zа dоbrо dеcе i mlаdih.

Glаvni ciljеvi prеvеnciје jesu sprеčаvаnjе коnzumirаnjа psihоакtivnih supstаnci, zatim оdlаgаnjе коnzumirаnjа psihоакtivnih supstаnci, i sprеčаvаnjе dа оni којi екspеrimеntišu sа drоgаmа pоstаnu коrisnici visокоg riziка i zаvisnici оd drоgа, poručuju iz Instituta „Milan Jovanović Batut“.

Besplatno savetovalište Organizacije „Izlazak“

U okviru Irganizacije “Izlazak” postoji savetovalište za besplatnu i anonimnu pomoć i podršku u borbi protiv zavisnosti. Nakon individualne procene potreba korisnika, članovi tima daju informacije o mogućnostima oporavka, a nakon toga se ugovaraju opcije tretmana u širokoj mreži lokalnih i regionalnih institucija/centara za oporavak od zavisnosti.

Tim se sastoji od bivših zavisnika, koji pomažu i motivišu zavisnike kroz svoje lično iskustvo i stručnjaka sa kojima organizacija sarađuje. Svaki poziv broja 0800-104-100 je potpuno besplatan i anonimnost je garantovana.

Iz organizacije “Izlazak” naglašavaju da pružaju ličnu podršku tokom celog puta oporavka, od prvog poziva pa sve do posttretmanskog procesa i resocijalizacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari