Žene u crnom protiv Vulinovog rasističkog govora mržnje 1foto FoNet/Predsedništvo Srbije

Presudom Višeg suda u Beogradu kojom je ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin oslobođen optužbe za diskriminaciju, uvrede i jezik mržnje prema Albancima, izaziva ozbiljnu zabrinutost u pogledu sposobnosti sudstva u Srbiji da odgovorno primenjuje Zakon o zabrani rasne i verske diskriminacije, smatraju Žene u crnom.

Iz ove nevladine organizacije podsećaju da taj Zakon koji sankcioniše „izazivanje ili podsticanje neravnopravnosti, mržnje i netrpeljivosti zasnovane na rasnoj, nacionalnoj, verskoj, seksualnoj ili drugoj pripadnosti“.

„Ocenjujući optužbu protiv Vulina kao neosnovanu, sud je dao i pravno-institucionalnu moć jeziku mržnje, netoleranciji i ksenofobiji nad Albancima, posebno onima koji žive u Srbiji. Time se legalizuje šovinistički i rasistički govor mržnje koji dolazi do izražaja u korišćenju pogrdnog izraza ‘Šiptari’ za kosovske Albance. To je izraz koji u sebi sadrži prezir prema pripadnicima/ama naroda drugog reda, ljudskim bićima obeleženima manjom vrednošću kojima je namenjeno da budu poslušni i da se zadovoljavaju najtežim fizičkim poslovima kako je to bilo nekad kad su kosovski Albanci po Beogradu i drugim srpskim gradovima zarađivali svoj hleb kao drvorezači i ćumurdžije“, naglađavaju Žene u crnom.

Kako dodaju, Vulin je samo u septembru 2020. godine u zvaničnoj komunikaciji upotrebio taj izraz najmanje šest puta.

„On se pravdao time da sami Albanci koriste sličnu reč za imenovanje sopstvenog naroda. Međutim, već odavno je jasno da korišćenje te reči znači nipodaštavanje Albanaca te da ga oni na koje se odnosi doživljavaju isključivo na taj način. Na Vulinovu drskost izraženu u upornom korišćenju pomenutog izraza (što ohrabruje određene medije da ga takođe koriste) nadovezuje se njegovo demagoško objašnjavanje da oni koji hoće da ga spreče u njegovoj slobodi šovinističkog govora ustvari žele da ga spreče da odlazi u Jasenovac ili na prostor Kosova i da se time hoće ućutkati oni Srbi koji ne žele da ćute (?!)“, ističu Žene u crnom u danađnjem saopštenju.

Povodom navedenih Vulinovih besmislica, dodaju iz ove nevladine organizacije, pitamo se: „Na koji način nipodaštavanje bilo koga može biti borba za istinu? Kako verbalna diskriminacija može da dovede do razumevanja između dva naroda?“.

„Vulinu je jasno: tako da Albanci prihvate da su građani drugog reda. Takav govor Vulina i njemu sličnih duboko ponižava sve građane i građanke Srbije koji ne žele da prihvate podelu ljudskih bića na ljude prvog reda i ljude drugog reda niti podelu naroda na vrednije i manje vredne narode. Dok ne odbacimo mogućnost da šovinisti govore u naše ime – nema nam budućnosti“, naglašavaju Žene u crnom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari