Na današnji dan pre 80 godina listovi Pravda i Vreme pisali su, između ostalog, o zanimljivim damama od kojih je jedna detektiv iz Njujorka, a druga direktorka modne kuće u Frankfurtu.
List Pravda donosi priču o mladoj Amerikanki koja se bori za pravdu. Mnogi kriminalci su završili iza rešetaka zahvaljujući njenim detektivskim sposobnostima. Ona se zove Dženi Istorp, ali je poznatoja po nadimku ženski Šerlok Holms.
Osim što je vešta u hvatanju bandita, odlično se snalazi i u njihovom pronalaženju. Iako se trude da prikriju sve tragove, Dženino oštro oko primeti svaku sitnicu. Tokom karijere hvatala je razne ulične kradljivce, ali se fokusirala na teže slučajeve koji iziskuju veću spretnost.
Ističe kako je mnoge iskusne prevarante „ulovila“ na plesnom podijumu, a nakon toga ih predala policiji.
„Moja žrtva ni ne sluti da igra sa američkim Šerlok Holmsom u suknji. Kad me odvede u udubljenje prozora da me zagrli i poljubi, ja mu se izvinim i docnije se vratim k njemu. Umesto pudera i ruža ja iz tašne vadim ženski revolver“, prenosi list Pravda reči Dženi Istorp.
Ova mlada dama pokazala se dobro i prilikom saslušanja jer je uspevala da dođe do značajnih informacija. Kada je reč o maskiranju, kolege joj skidaju kapu.
Više o tome možete da pročitate na sajtu Narodne biblioteke.
U rubrici „Žena i život“ list Vreme piše o novim tendencijama u modnoj industriji. Gospođa Klimt iz Frankfurta, čija je modna kuća veoma cenjena, kaže da žene treba da se osećaju lepo u onome šta obuku. Novi stil je sportski, a otmen. Primetno je okretanje ka idealu ženske lepote iz 18. veka kad je bilo poželjno da žena ima obline.
„Svršeno je sa stezanjem. Moderna žena uspela je da oslobodi svoje telo. Visokog rasta, uspravljena, sa odmerenim sportskim pokretima ona korača, konačno oslobođena preteranog isticanja vitkosti i lažne mladosti“, prenosi list Vreme.
Frankfurt se vratio idealu grčkih statua. „Ovalni akt“ je po gospođi Klimt ono što će prevladati. Ona takođe ističe da je to elegantan izraz i da su obline nešto prirodno i poželjno.
U narednom periodu, po njenim rečima, jarke i drečave boje biće zamenjene pastelnim i blagim tonovima koji su prijatniji za oko.
„Diskretna ali primetna moć ovih boja odgovara novoj modnoj liniji i time je postignuta dražesna ženska otmenost“, ističe gospođa Klimt.
Celokupno izdnje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.
„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.