U Crnoj Gori je otpočeo novi krug žestokog sporenja oko naziva službenog jezika, a zasad je najgore prošao Pokret za promjene zbog jedne svoje dobre namjere. Naime, PZP je predložio da se novim ustavom Crne Gore definiše da je „u službenoj upotrebi jedinstven jezik koji građani nazivaju srpskim, odnosno crnogorskim jezikom“.

U Crnoj Gori je otpočeo novi krug žestokog sporenja oko naziva službenog jezika, a zasad je najgore prošao Pokret za promjene zbog jedne svoje dobre namjere. Naime, PZP je predložio da se novim ustavom Crne Gore definiše da je „u službenoj upotrebi jedinstven jezik koji građani nazivaju srpskim, odnosno crnogorskim jezikom“.

Pravoslavci i katolici – sudski zajedno

Podgorica – Izvršni sudija Osnovnog suda u Baru Srđan Kosović predao je juče kopije ključeva crkve Svete Petke u Sutomoru sveštenicima Kotorske biskupije. Primopredaji ključeva prisusustvao je veliki broj vjernika, uz jako policijsko obezbjeđenje. U avgustu prošle godine Osnovnu sud u Baru donio je rješenje da tu crkvu mogu koristiti pravoslavni i katolički vjernici, ali to je izazvalo revolt vjernika Srpske pravoslavne crkve, koji su taj objekat samostalno koristili od početka rata na prostoru SFRJ.Oko hrama tada se bio okupio veliki broj vjernika koji su odbijali da predaju ključeve.

Crkva Svete Petke je najmanje 250 do 300 godina imala dvojni oltar, odnosno u njoj su obrede vršili sveštenici Zapadne i Istočne crkve.

Prije 15 godina, sa početkom ratnih dejstava na dubrovačkom ratištu, pravoslavci su izbacili katolički oltar iz crkve, nakon čega je pokrenut sudski postupak pred Osnovnim sudom u Baru, koji je presudio da je crkva zajednička.

Predsjednik PZP-a Nebojša Medojević smatra da je to kompromis koji bi mogao da pomiri suprotstavljene strane.
„Na ovaj način bi se uvažili opravdani zahtjevi dijela političke, stručne i laičke javnosti da se jezik nazove imenom države, odnosno crnogorskim, ali bi se ispoštovala i većinska volja građana koji su se na poslednjem popisu izjasnili da govore srpskim jezikom“, objasnio je Medojević.
Srpsko narodno vijeće Crne Gore optužilo je Medojevića da se pridružio onima koji namjeravaju da „izvrše asimiliciju i etnocid Srba u Crnoj Gori“.
Portparol te partije Rajo Vojinović smatra da je „krajnje drsko od Medojevića što u ime evropske budućnosti traži od Srba pristanak da se u istu ravan dovedu jezik star hiljadu godina i nešto što je ništa drugo do faslifikat“.
„Medojević u ovoj izjavi, ne samo što zastupa avetnu lingvistiku, nego na taj način siluje zdrav razum i elementarnu logiku i preporučuje sebe za izvršioca zločina koji režim namjerava da usvajanjem ustava učini nad srpskim narodom u Crnoj Gori“, kazao je Vojinović.
Za Srpsku listu neprihvatljiva je bilo kakva vrsta kompromisa sa imenom „viševjekovnog srpskog jezika u Crnoj Gori“.
„Ako se na pitanju jezika, koje je riješeno na popisu voljom 63,42 odsto građana, mogu ili moraju praviti kompromisi, onda se oko svega, i beskrajno svega, može insistirati na istim ili još gorim kompromisima“, saopštila je ta stranka.
Dominantna većina crnogorskih građana, koja je glasala na referendumu za obnavljanje države, sa svim njenim atributima, ne daje za pravo ustavopiscima da u njihovo ime prave trule kompromise povodom najbitnijih pitanja, pa ni oko jezika, poručuje Liberalna partija. U njenom reagovanju navodi se da je „nedopustivo da se u ime političke i trenutne dobiti pojedinih političara, treba odreći sopstvenog identiteta“.
„Prije gotovo godinu nije formirana nikakva nova država na ovim našim prostorima u sadržajnom smislu, već je obnovljena crnogorska državnost. To dalje znači da naša država ima svoju istoriju, tradiciju i duboke korijene u svim segmentima koji su je činili državom“, saopštila je Liberalna partija, uz konstataciju da je jedino ispravno i logično rješenje iskustvo zemalja koje su nastale raspadom bivše SFRJ, a koje su svoje jezike nazvali imenom svoje države.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari